موسیقی علی آباد کتول

موسیقی علی آباد کتول

موسیقی کتولی از پویاترین موسیقی های بومی و فولکلور منطقه علی آباد استان گلستان است که به ثبت ملی نیز رسیده. این موسیقی، هنری ریشه دار و از کهن ترین موسیقی های نواحی ایران است.

موسیقی حماسی کتولی از آواز هایی است که اغلب ماجرای دلدادگی عاشق و معشوق را بیان می کند و گاهی به مسائل اجتماعی، فرهنگی، عرفانی و مذهبی نیز می­ پردازد.

موسیقی منطقه کتول تحت تاثیر موسیقی غنی ترکمن صحرا و خراسان بزرگ به غنای فرهنگی و هنری آن افزوده شده هرچند سرنا نوازی کتول رو به فراموشی رفته اما سه قطعه سرداری، سواری و کشتی گیری هنوز رونق دارد.

این موسیقی گرچه به ساکنان کتول منطقه علی آباد گلستان نسبت داده شده ولی در حقیقت سبکی از موسیقی است. که البته برخی هم آن را به چراندن گاو کتول نسبت می دهند.

موسیقی کتولی از سه قسمت تشکیل شده: مقام هرایی که مقام ها کشیده تر و سنگین تر است و به عنوان مقدمه و پیش درآمد آهنگ کتول استفاده می شود؛ مقام راست که سریع تر و کوتاه تر است و پس از مقام هرایی و مقدمه ادا می شود؛ مقام کله کش ها که مقام ها کشیده تر و سنگین تر است و در اوج نت موسیقی استفاده می گردد.

عیسی فیوج هنرمند گلستانی که آخرین نقال شمال کشور بود و چندین بار در جشنواره های مختلف مقام اول به دست آورد از منظومه خوان های معروف موسیقی کتولی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید