گردشگری ادبی فارس

گردشگری ادبی فارس

فارس از مراکز مهم حکومتی هخامنشیان و ساسانیان در دوران ایران باستان و‌ سلسله‌های دیلمیان، اتابکان و زندیه پس از اسلام نیز بوده است. این مهم خود گواه وجود آثار فرهنگی و تاریخی بسیار و همچنین حضور ادیبان، فیلسوفان و علمادر این استان است.

شیراز، مرکز استان فارس را می‌توان مهمترین شهر ادبی ایران عنوان نهاد. نام شیراز، پیوندی ناگسستنی با ادبیات ایران دارد. شیراز، از قرن‌ها پیش، محل پرورش و زایش ادیبان و شاعران بسیاری بوده است. از این رو در جای جای این خطه، نامی از شاعر، ادیب، عارف و یا نویسنده‌ای نام آشنا می‌شنویم. از عوامل تأثیرگذار بر قریحه و طبع شاعران، می‌توان به ویژگی‌های جغرافیایی استان فارس اشاره کرد که همواره سرسبز و سرشار از عطر گل‌های زیبا بوده که این خود عامل برانگیختن احساسات شاعرانه است.
ایلات قشقایی از سال‌های بسیار دور در منطقه فارس ساکن بوده‌اند، از این رو می‌توان اشعار این ایل را به استان فارس نسبت داد. شعر و ادبیات در ایل قشقایی قدمتی بیش از 250 سال دارد. این نوع از ادبیات در زمره ادبیات فولکلوریک قرار می‌گیرد که سرشار از سوزوگداز، هجران، عشق و عاطفه است. ویژگی مهم شعر قشقایی، تأثیر بسیار زیاد آن از طبیعت است.

جاذبه های گردشگری ادبی فارس

از جاذبه های گردشگری ادبی فارس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید