گردشگری موسیقی اصفهان

گردشگری موسیقی اصفهان

اصفهان یکی از پایگاه های موسیقی و آواز سنتی ایران است. همچنین یکی از مکاتب اصلی موسیقی سنتی ایران بنام اصفهان نام گذاری و شناخته شده است. ازدیرباز این شهر از شهرهای صاحب سبک در آواز و ساز سنتی در ایران است.

اصفهان یكی از شهر هایی است كه در شكوفایی و رونق موسیقی ایرانی نقش موثری داشته و هنرمندان و استادان بسیاری در آن پرورش یافته اند.

آنچه در موسیقی اصفهان، علاوه بر هنر موسیقایی قابل ذكر است بخش های اخلاقی و انسانی آن است كه در كنار تكنیك های اجرایی مورد نظر قرار می گرفته. استادان موسیقی اصفهان علاوه بر هنر موسیقی دارای سجایای اخلاقی و انسانی بالایی بوده و این اخلاقیات را نسل به نسل و سینه به سینه به شاگردان خود منتقل كرده اند. به طور كلی هنرمندان اصفهانی مبانی فرهنگی را به موازات هنر موسیقی ایرانی به شاگردان خود آموزش می دادند.

در دوران صفویه اصفهان پایتخت پادشاهان صفوی و مرکز هنر، علم و صنعت بود و هنر موسیقی نیز در این میان به رونق رسید.

در شهر اصفهان هنرمندان بسیاری در زمینه موسیقی ایرانی بوده اند، كه مجال شرح زندگی همه آنها در این متن نیست و تنها به ذكر نام بعضی از این هنرمندان اكتفا می كنیم.

هنرمندانی همچون استاد حسین خضویی (مشهور به ساعت ساز)، سید رحیم اصفهانی(خواننده)، آقاجان، نایب اسدالله( مشهور به خداوندگار نی در زمان قاجار)، تاج الواعظین (خواننده و پدر استاد جلال تاج اصفهانی)،  عبدالحسین صور (آواز) ، میرزا حبیب اصفهانی كه به “شاطر حاجی” شهرت داشت ، مهدی نوایی (نوازنده نی) ، سید حسین طاهرزاده كه گفته است: (من برای یادگیری موسیقی سختی های بسیاری كشیده ام و سفر های زیادی كردم تا حتی نی زدن چوپان ها را ببینم و شعر خواندنشان را بشنوم، سپس آن را ساخته و پرداخته كرده و كم كم به صورت گوشه ای در آورم.)

از دیگر هنرمندان اصفهانی استاد جلال تاج اصفهانی كه صدای رسایی داشت، استاد حسن كسایی كه سرآمد نی نوازان ایران بود، استاد جلیل شهناز (یگانه خداوندگار تار) ، استاد عبدالوهاب شهیدی (آواز)، استاد علی تجویدی (آهنگساز و نوازنده ویولون) و بسیاری دیگر را می توان نام برد.

جاذبه های گردشگری موسیقی اصفهان

از جاذبه های گردشگری موسیقی اصفهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید