خانه بی بی قصه های مجید

خانه قصه های مجید

قصه های مجید نام سریالی چند قسمتی است که در شهر اصفهان فیلمبرداری شده  و تداعی خاطرات کودکی و نوجوانی در خانه مادربزرگ است. سریال ماجرای نوجوانی در اوایل دهه 70 است که با مادربزرگش زندگی می کند. خانه بی بی و مدرسه مجید از لوکیشن های فیلمبرداری سریال است که در اصفهان باقی مانده که مقصدی جذاب جهت گردشگری فیلم است. در ادامه به تعریف گردشگری فیلم و لوکیشن سریال قصه های مجید می پردازیم.

گردشگری فیلم چیست؟

 گردشگری فیلم یا Film Tourism یکی از انواع گردشگری فرهنگی است که سالانه آمار جذب گردشگر بالایی در سراسر جهان دارد. این نوع گردشگری از دهه 1970 رونق گرفت و یکی از نمونه های موفق آن در دنیا، لوکیشن های ساخت سریال «هری پاتر» در بریتانیا است.در تعریف گردشگری فیلم یا گردشگری سینمایی، به بازدید گردشگران از مقاصدی که در گذشته یا اکنون، لوکیشن ساخت فیلم یا سریال بوده است، گفته می شود.

خانه بی بی سریال قصه های مجید

فیلمنامه سریال قصه های مجید برگرفته از کتابی به همین نام (قصه های مجید) به نویسندگی هوشنگ مرادی کرمانی است که در اوایل دهه 60، نمایش رادیویی کتاب بر روی آنتن رادیو رفت و سرانجام در سال 1368 کیومرث پور احمد، کارگردان به نام ایرانی، بر اساس همین کتاب،  فیلمنامه سریال خاطره انگیز قصه های مجید را خلق کرد.

هوشنگ مرادی کرمانی (زاده 1332 ، استان کرمان) نویسنده مشهور حوزه کودک و نوجوان است که در سال 1353 کتاب «قصه های مجید» را در 5 جلد منتشر کرد و بابت آن جایزه ویژه ادبی دریافت نمود. داستان کتاب گزیده ای از سرگذشت مرادی کرمانی در دوران کودکی است که به مشهورترین اثر آن در داخل و خارج از مرزهای ایران تبدیل شده است.

کیومرث پوراحمد(1328- 1402) زاده شهرستان نجف آباد استان اصفهان، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان موفق معاصر بود که پس از جنگ 8 ساله ایران و عراق برای تلطیف روحیه کودکان و نوجوانان آن زمان تصمیم به ساخت سریال قصه های مجید بر اساس کتابی به همین نام از هوشنگ مرادی کرمانی نمود.

داستان سریال از این قرار است: مجید نوجوانی اصفهانی است که پدر و مادر خود را در کودکی از دست داده و با مادربزرگش که مجید آن را «بی بی» خطاب میکند در خانه ای ساده زندگی می کنند. درآمدشان از حقوق جا مانده از پدربزرگ است و شاید چندان کافی برای نیازهای مجید نیست!

مهدی باقربیگی بازیگر نقش مجید، نوجوانی شیرین زبان و دوست داشتنی با لهجه ای اصفهانی و ذهنی جستجوگر است؛ بی پروا می پرسد، دست به قلم خوبی دارد و معماهای ذهنش را در انشاء های مدرسه می نویسد و گاهی این خود باعث شروع چالش هایش می شود.

هرقسمت از سریال به ماجرایی از مجید می پردازد، بیشتر داستان بین خانه قدیمی بی بی و مدرسه مجید روایت شده و فیلمبردای می شود. اردو رفتن مجید و ماجرای میگو خوردن، از قسمت های جذاب سریال است.

«بی بی» قصه های مجید با بازی پرویندخت یزدانیان نمونه ای تمام عیار از یک مادربزرگ ایرانی است؛ ساده، بی آلایش، مهربان و صمیمی.

پوراحمد برای نقش بی بی سریال به دنبال بازیگری با ویژگی های خاص مادربزرگ های دهه 60 بود که به پیشنهاد خانواده، از مادرش تست گرفت و اینگونه شد که پرویندخت یزدانیان(1306-1391) مادر کیومرث پوراحمد به عنوان اولین تجربه بازیگری جهت ایفای نقش «بی بی قصه های مجید» جلوی دوربین رفت.

خانه بی بی نیز خانه ای قدیمی، بزرگ و در کوچه پس کوچه های قدیمی اصفهان است. حیاط مرکزی دارد با حوض چند وجهی که گاهی استخر شنای مجید می شود و باغچه هایی دور تا دور حوض، ایوان خانه محل پذیرایی مهمانان بی بی در تابستان است.

لوکیشن فیلمبرداری خانه بی بی، خانه ای تاریخی است که در زمان پهلوی دوم ساخته شده و در یکی از محلات قدیمی شهر اصفهان در مجاورت قلعه تبرک  به نام خیابان احمدآباد قرار دارد. از دلایل انتخاب این خانه برای ساخت سریال می توان به:  1-قدیمی و بزرگ بودن آن  2-نزدیکی به میدان نقش جهان که محل تردد مجید بود 3- نزدیکی به مدرسه مجید اشاره کرد.

لوکیشن فیلمبرداری مدرسه مجید نیز مدرسه شهید حلبیان بوده واقع در خیابان هاتف، کوچه یخچال است که از مدارس بزرگ و زیبای زیر نظر اتحاد آلیانس اصفهان محسوب می گشته و در حال حاضر به بنایی متروکه تبدیل شده که قابلیت بازدید ندارد.

در حال حاضر «خانه بی بی قصه های مجید» توسط بخش خصوصی خریداری و به اقامتگاه بومگردی تبدیل شده است. همچنین جهت بازدید با هماهنگی قبلی برای عموم ازاد است. بازدید از خانه با برنامه ای یک ساعته شامل توضیحات لیدر، تماشای بخش هایی از فیلم در اتاق بی بی و پذیرایی سنتی همراه است.

فیلم «خانه قصه های مجید» را از لینک زیر تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید