گردشگری راه ابریشم اصفهان

میدان نقش جهان

استان اصفهان یکی از بزرگترین و پرشکوه­ترین ایالت­ های دوران ایران باستان بوده است. به استناد منابع مختلف تاریخی و کاوش‌های باستان‌شناسی، اصفهان در زمان هخامنشیان، منطقه­ای پررونق­ بوده است. علاوه بر رونق اصفهان در دوران ایران باستان، این استان در زمان دو امپراتوری قدرتمند ایران، یعنی سلجوقیان و صفویه، پایتخت کشور و مرکز توجهات سیاسی، اقتصادی و هنری بوده است.

به همین جهت وهمچنین با توجه به موقعیت استراتژیک آن در مرکز کشور،  این استان آبادانی نسبتا بالایی داشته و در طی مسیر جاده شاهی و گذرگاه جاده ابریشم امکانات لازم جهت استراحت، داد و ستد و کلیه امور کاروان­ها و تجار را در خود جای داده است.

همچنین آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، اصفهان از مراکز بافت منسوجات ابریشمی ایران بوده، زیرا پادشاهان ایرانی به جهت کسب منافع مادی بیشتر و نشان دادن مهارت بافندگان ایرانی، نخ ابریشم وارد شده از چین را به پارچه­های ابریشمی و زربفت تبدیل کرده و سپس به مشتاقان آن، یعنی کشورهای اروپایی صادر می­کردند. در دوره صفویه، جاده ابریشم رونق بسیار یافت و اصفهان به مرکزی جهت بافت منسوجات ابریشمی و پایگاه تجمع بافندگان هنرمند تبدیل گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید