استان خراسان رضوی

خراسان رضوی با مساحتی بالغ بر 118854 کیلومتر مربع یکی از استان‌های شرقی ایران به مرکزیت شهر مقدس مشهد است. این استان از نظر مساحت پنجمین استان کشور محسوب می‌شود. واژه رضوی به مقبره امام رضا(ع) در مرکز خراسان رضوی اشاره دارد. همسایگان استان عبارتند از: از شمال استان خراسان شمالی، از شمال شرقی و شرق کشور ترکمنستان، از جنوب استان خراسان جنوبی و از غرب استان سمنان.

طبق سرشماری در سال 1395 جمعیت خراسان رضوی 6434501 نفر برآورد شد و از نظر جمعیت رتبه دوم کشور را دارد. البته بخشی از جمعیت این استان را تابعین افغانستان شامل می‌شوند.

خراسان رضوی استانی پهناور و به همین جهت شرایط اقلیمی و آب و هوایی متنوعی دارد. این خطه دارای آب و هوای مناسبی برای کشاورزی و باغداری است. در تولید گیلاس، آلو، خربزه، طالبی و زردچوبه، رتبه اول کشور، در تولید زعفران و زرشک رتبه دوم کشور، در پرورش انار و پسته رتبه سوم کشور و در تولید انگور و بادام، رتبه چهار کشور را از آن خود کرده است.

مهمترین مقطع تاریخی خراسان به آغاز دوران تاریخی ایران و زمان ورود اقوام آریایی به فلات ایران باز می گردد. آریایی‌ها ازطریق خراسان به مرکز ایران کوچ کردند. استان خراسان رضوی، بخش بسیار کوچک از خراسان تاریخی است که بخش بزرگتری از آن در کشور افغانستان قراردارد.

از قرن نهم هجری، تمامی ایالات اسلامی در شرق کویر لوت تا هندوکش به جز سیستان و بلوچستان در جنوب را با نام خراسان می‌شناختند. امپراتوری اشکانیان سال‌ها در نزدیکی مرو در خراسان می‌زیسته است. پس از فتح ایران توسط اعراب، منطقه خراسان به چهاربخش نیشابور، مرو، هرات و بلخ تقسیم شد.

در سال 1383 طبق قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید، خطه بزرگ خراسان به سه استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تقسیم شد.