گردشگری موسیقی کرمان

گردشگری موسیقی کرمان

موسیقی استان کرمان به دلیل قرارگیری در مرکزیت ایران و عدم هجوم بیگانگان، از بکرترین موسیقی های اصیل ایرانی از گذشته تا کنون بوده که در حقیقت تقابل فرهنگ ها از منوجان، سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان است. این استان با تمدنی کهن، منبعی بی نظیر از ملودی ها، نغمه ها، سازها و آداب و سنن است.

 

موسیقی کرمان به دلیل وسعت جغرافیایی منطقه و حضور اقوام و نژادهای مختلف کرد، عرب، لر، ترک، بلوچ و عشایر در آن یکی از پیچیده ترین حوزه های موسیقی بومی ایران است.

از ده ساز شاخص موسیقی نواحی ایران حداقل شش ساز آن به کرمان تعلق دارد.

 

گونه های موسیقی کرمان شامل: ترانه ها، سوگ آواها، لالایی ها، موسیقی مذهبی، ترانه های کار، مناظره ها، ترانه های شاد و عاشقانه، روایی و حماسی، موسیقی زورخانه ای و صوفیانه است

موسیقی صوفیاه و موسیقی زورخانه های از شاخصه های متمایز کرمان نسبت به موسیقی سایر استان ها است.

موسیقی صوفیانه با حضور صوفیان و ایجاد فرقه های متفاوت در این استان رواج یافت، افزودن سیم سوم به دوتار و تبدیل آن به سه تار توسط صوفی معروف مشتاق علی شاه گواه این ادعاست

همچنین وجود زورخانه های متعدد در کرمان و اهمیت این ورزش در استان رواج موسیقی زورخانه ای را در برداشته. کباده چهارصد ساله زورخانه عطایی، تنبک زورخانه در سازمان اسناد ملی و ضرب زورخانه در آتشکده زرتشتیان کرمان از موسیقی زورخانه ای حکایت دارد.

 

به دلیل تنوع و گستردگی موسیقی استان کرمان 35 ساز در این منطقه وجود دارد. از جمله سازهای این منطقه، به سازهای کوبه ای، سازهای بادی و سازهای زهی کمانی می توان اشاره کرد.

کرمان دومین استان عشایری کشور،  بعد از استان فارس است. عشایر استان هر کدام به نوعی دارای ملودی و رقص های منحصر به خود هستند که بیشتر این تنوع موسیقیانی را در مناطق عشایری جیرفت، کهنوج، بم، سیرجان، زرند، بافت، شهربابک و بردسیر می توان مشاهده کرد. موسیقی این نواحی چه از لحاظ ریتم و چه ملودی بسیار غنی و پرمحتواست.

رابطه  نزدیک و تنگاتنگ موسیقی بومی و موسیقی عشایری استان کرمان، تفکیک کردن این دو موسیقی را بسیار دشوار کرده و تشخیص تفاوت های آن آسان نیست.

جاذبه های گردشگری موسیقی کرمان

از جاذبه های گردشگری موسیقی کرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید