حافظیه انزلی

حافظیه انزلی

بندر انزلی یکی اززیباترین شهر های ایران است که نه تنها سواحل دریای خزر، آب و هوای بی نظیرش و مراکز خرید انزلی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود، بلکه جاذبه­ای ویژه موسیقی در قلب این شهر خودنمایی می کند. حافظیه انزلی، پایگاه عشاق و نقطه صفر عاشقی است. بنایی در مجاورت میدان شهرداری انزلی که به یادبود شعر و موسیقی این خطه بنا شده.

نه تنها نام بنا، بلکه معماری آن نیز مشابه حافظیه شیراز است اما این بدان معنا نیست که حافظیه انزلی اقتباسی از حافظیه شیراز است گویا برعکس نیز باشد. چرا که تاریخ بنای این حافظیه سال 1311 هجری شمسی و بنای حافظیه شیراز سال 1313 است.

در کف حافظیه انزلی، ادوات قدیمی موسیقی همچون چنگ در اطراف دایره ای قرمز رنگ، نقش بسته که بومیان منطقه دایره قرمز رنگ را نقطه صفر عشاق دانسته، محلی برای قرارها و پیمان های عاشقانه.

حافظیه انزلی در زبان محلی به بنای موزیک  جیگای انزلی و ساختمان ترنم موسیقی نامیده می شود و در سال 1356 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

این مکان در گذشته محل اجرای موسیقی و نوای شادی بوده، پاتوقی برای خوانندگان  ونوازندگان گیلکی که اکنون کمتر مشاهده می شود. وجود چنین مکانی برای غنای موسیقی گیلکی و خطه گیلان کافی است.

آشنایی با داستان ها و عکاسی و ثبت لحاظ در این بنا قطعا خاطره ای ماندگار رقم خواهد زد همچون تصاویری که مهاجران لهستانی در جنگ جهانی دوم در این بنا ثبت کردند که در قسمتی دیگر به آن خواهیم پرداخت .

آدرس حافظیه انزلی: گیلان، بندر انزلی، بلوار ساحلی انزلی، مجاور بندر شهرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید