گردشگری خوراک در زنجان

استان زنجان یکی از شهرهای شمال غربی ایران است. این استان در زمان قاجار حاکم نشین بوده و با نام محال خمسه شناخته می شده است.
با شنیدن نام زنجان بدون شک گنبد بزرگ آجری سلطانیه و تمام راز و رمزه هایش در ذهن تداعی می شود.
مردم زنجان با توجه به قدمت تاریخی و فراز و نشیب های زیاد خود، دارای آداب و رسوم و جشن های خاصی هستند که هریک قوانین ویژه خود را دارد.
فرهنگ عامه و آداب و رسوم زنجانی ها با خوراک های محلی آن ها آمیخته شده و یکی از جالب ترین استان های ایران در زمره گردشگری خوراک هستند. از آنجایی که یکی از ارکان گردشگری خوراک توجه به پیشینه و فرهنگ غذاهاست، به راحتی می توان این اصل را در غذاهای محلی زنجان یافت، نمونه هایی از این رسوم که آمیخته با فرهنگ غذا است را در ادامه بخوانید:
در زنجان به جا آوردن آداب مهمان دارای از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که ضرب المثل های گوناگونی همچون قوناق الله عزیزیدی ( مهمان عزیز خداست) در میان اهالی این شهر رایج است.
مردم محلی در مراسماتی همچون شب عید، شب چهارشنبه سوری، روییدن دندان کودک و غیره غذاهای خاصی را تهیه می کنند که در سایر اوقات سال کمتر از آن استفاده می کنند.
در شب عید نوروز خانواده ها معمولا ماهی پلو تهیه می کنند و یا در کنار ماهی با توجه به استطاعت خانواده، رشته پلو یا زعفران پلو نیز قرار می دهند.
شب چهارشنبه سوری خانواده ها اغلب به همراه برنج، خورشتی به نام شش انداز درست می کنند: مواد اصلی تشکیل دهنده این خورشت لذیذ، خرما، کشمش، گردو، تخم مرغ و سرکه است.
زنجانی ها در مراسم دندان در آوردن کودک، خوراکی به نام دنک تهیه می کنند. این خوراک از گندم و گوشت درست می شود و پس از پخت آن را در میان دوستان و آشنایان خود پخش می کنند.
از دیگر غذاها و آش هایی که در زنجان در مراسمات خاص پخته می شود می توان به قاتیش لش، چکدرمه، یاغ چوربا، بغلیو، بولاماج، قیقناق، خشیل، آغوزبولاما، آش بلغور، آش ترشی، انار آشو و غیره اشاره کرد.
ناگفته نماند، خانواده های ترک زنجانی در تهیه انواع دلمه تبحر بسزایی دارند و به سفره های رنگین آن ها به وفور دیده می شود.

جاذبه های گردشگری خوراک در زنجان

جاذبه های گردشگری خوراک در زنجان عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید