گردشگری خوراک در خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی به مرکزیت شهر بیرجند یکی از سه استان تفکیکی ایالت خراسان بزرگ بوده که در سال 1383 به عنوان استانی مستقل از خراسان شمالی و رضوی تفکیک گردید.
خوراک محلی استان خراسان جنوبی تحت تاثیر همسایگانش خراسان رضوی، سیستان، کرمان، اصفهان و از شرق با کشور افغانستان قرار گرفته و فرهنگ و آداب و رسوم اقوام ساکن در آن ذائقه غذای این شهر را شکل داده است.

خراسان جنوبی نیز همچون سایر استان های ایران، خوراک های مناسبتی خاصی دارد که با آداب و رسوم مردم عجین شده به طور مثال در مراسم شب یلدا شیرینی مخصوصی از ریشه گیاه چوبک (در زبان محلی یابیخ نامیده می شود) تهیه شده که کف نام دارد و در دیگر ایام سال کمتر دیده می شود.

نام زعفران قائنات که شهره ملی و جهانی دارد در شهر قائن از توابع خراسان جنوبی کشت می گردد.

جاذبه های کم نظیر تاریخی و طبیعی خراسان جنوبی همچون ژئوپارک طبس که جز معدود ژئوپارک های جهانی ایران و خاورمیانه است، باغ های اکبریه، باغ امیرآباد، باغ شوکت آباد، عمارت رحیم آباد، باغ منظریه و بنددره این استان را به عنوان یک مقصد اکوتوریسم جذاب مطرح کرده که در کنار آن می توان از خوراکی های خوشمزه محلی استفاده نمود و بسته سفر به این استان را جذاب تر و خاطره انگیزتر کرد.

اشکنه های متنوع محلی همچون اشکنه بلغور شیر، اشکنه عدس و اشکنه نبات، قوروت بادمجان و انواع آش ها مثل آش شلغم از خوراکی های محلی خراسان جنوبی است که خود حاکی از ضرورت مصرف غذاهای پر انرژی برای آب و هوای سرد وخشک و کویری این استان است.

جاذبه های گردشگری خوراک در خراسان جنوبی

جاذبه های گردشگری خوراک در خراسان جنوبی عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید