گردشگری خوراک در قم

استان قم به مرکزیت شهر مقدس قم، از استان های مرکزی و کویری ایران است که به جهت حرم مطهر خواهر امام هشتم شیعیان، حضرت معصومه(س)، به استان و شهری زیارتی مشهور شده است.
اما استان قم جاذبه های خوراک جالبی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
مشهورترین خوراکی قم که شهرت ملی دارد و از سوغات این استان است، سوهان قمی است. هرچند کیفیت واصالت این سوهان تنها در تولیدی های خاصی به چشم می خورد اما در جای جای ایران تولید و عرضه می شود. کافی است سری به مجتمع های بین راهی در جاده ها بزنید تا انواع سوهان قمی از برندهای مختلف به چشمتان بیاید.
از آنجایی که خوراک هر منطقه ریشه در شرایط اقلیمی و فرهنگ آن منطقه دارد، خوراک های محلی قم نیز به همین اساس است.
حتما نام کلم قمری را شنیده اید، این گیاه که از خانواده کلم ها است در تهیه غذاهای اصیل قمی جایگاه ویژه ای دارد چرا که این کلم که به آن قنبید یا کلم سنگی نیز می گویند خاصیت رسوب زدایی از کلیه ها را دارد و با توجه به املاح موجود در آب استان قم و شوری آن استفاده از کلم قمری برای سلامتی و جلوگیری از بیماری های کلیوی مردمان محلی ضروری است. آنها با کلم قمری، آبگوشت قنبید، آش قنبید طبخ می کنند. این کلم در تهیه ماش و قمری اصفهان نیز به کاربرده می شود.
سنگکی هم از دیگر غذاهای محلی استان قم است. شاید در این نام تداعی نان سنگک کند اما در اصل خوراکی مقوی شبیه به عدسی برای صبحانه است که از حبوبات کم یابی به نام بلبلی یا سنگینک تهیه می شود به همین جهت به سنگکی هم معروف است این خوراک در نزد اهالی قم ریشه فرهنگی نیز دارد، چرا که معتقدند این خوراک از خوراک های اهل بیت(علیه السلام) بوده و حضرت زهرا(س) زمانی که چیزی در منزل برای تهیه غذای فرزندان خود نداشتند از سنگینک استفاده می کردند. این غذای مقوی به عنوان نذری در مراسمات مذهبی نیز کاربرد دارد.
توصیه می کنیم سفر به استان قم را تنها به عنوان استانی گذرگاهی و زیارتی در نظر نگیرید و از جاذبه های طبیعی و تاریخی این استان همچون گنبدهای نمکی، دریاچه حوض سلمان، کاروانسرا و تیمچه های تاریخی و غیره و همچنین جاذبه های خوراک قم نیز بهره مند شوید.

 

جاذبه های گردشگری خوراک در قم

جاذبه های گردشگری خوراک در قم عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید