گردشگری خوراک در کردستان

استان کردستان به مرکزیت شهر سنندج یکی از استان های کرد نشین کشور است که در بسیاری از زمینه های گردشگری موضوعی صاحب ادعاست.

مرکز این استان عنوان شهر جهانی خلاق موسیقی را از شبکه شهرهای خلاق یونسکو از آن خود کرده و گرشگردی موسیقی پیشرو است.

همچنین طبیعت زیبای آن و منطقه اورامانات که از منظر فرهنگی ثبت جهانی شده نیز در اکوتورسیم و طبیعت درمانی جایگاه ویژه ای دارد.

آداب و رسوم، لباس محلی، فرهنگ عامه و مهمان نوازی قوم دوستداشتنی کرد نیز انگیزه سفر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به این استان است.
چشیدن تنوع غذاهای کردی با کدبانوگری زنان کرد از بخش های بی نظیر سفر به استان کردستان است. گویی خوش ذوقی زنان کرد تنها به لباس های محلی زیبا و خوش صحبتی بسنده نکرده و در طبخ غذاهای لذیذ بیشتر خودنمایی می کند.

موقعیت جغرافیایی و اقلیمی این استان طیف وسیعی از غذاهای محلی را رقم زده است. وجه مشترک اکثر غذاهای محلی کردستان ظاهر حلیمی شکل آن و سرو با نان است، گوشت نیز از مواد اولیه و اصلی غذاهای محلی این خطه است.

اکثر خوراک های این استان به تبعیت از شرایط اقلیمی، فصلی است به طور مثال خورش ریواس که با گیاه ریواس درست می شود که تنها در فصل بهار در کوهستان های اطراف می روید. البته با نگهداری این گیاه در فصل های دیگر نیز امکان تهیه و سرو این غذا میسر است.

شکینه، قایرمه، آش عدس بلغور، خورش تره کردی، آش دانه کولانه، آش پرپوله، برونشین، آش سرنگه سیر از دیگر غذاهای محلی کردستان است.

جاذبه های گردشگری خوراک در کردستان

جاذبه های گردشگری خوراک در کردستان عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید