گردشگری خوراک در کهکیلویه و بویراحمد

هر زمانی که نام کهگیلویه به گوش میخورد ناخودآگاه طبیعت بکر و شهر زیبای سی سخت به خاطر می آید.
استان کهگیلویه و بویراحمد با مرکزیت شهر یاسوج، از شهرهای کوهستانی و تاریخی می شود وقدمت آن به دوره پارینه سنگی می رسد. ناگفته نماند، این استان تاریخی از مناطق اصلی الیمایی ها و عیلامی ها نیز بوده است.

مردم محلی کهگیلویه اغلب به زبان شیرین لری با یکدیگر صحبت می کنند و آداب و رسوم و فرهنگ زیبایی را به جای گذاشته اند.

این استان مواد خوراکی متفاوتی برای سرو غذا در فصول گوناگون دارد. به این دلیل که مواد اصلی خوراکی مردم استان از تولیدات تازه دامی، میوه درختان جنگل به خصوص بلوط، گیاهان خودروی خوراکی، گوشت جانوران حلال و حبوبات تهیه می شود اهالی کهگیلویه اعتقاد دارند که غذا و نان هرروز باید در همان روز پخت شود و تازه و گرم باشد. به همین خاطر از منصرف غذا و نان نگه داری شده پرهیز می کنند.

از آنجایی که این منطقه دارای دو نوع آب و هوا بوده، گیاهان خوراکی گوناگونی در فصول مختلف یافت می شود که در زیر به شرح برخی از آنان می پردازیم:
گیاه انچوچک با نام محلی انگچ نوعی گلابی کوچک وحشی بوده که در فصل تابستان بر روی برگ های این گیاه شیره ای دیده می شود عشایر این شیره را پخته و شیره قرمز رنگی شبیه به رب انار از آن بدست می آورند.

گیاه بابونه با نام محلی باوینه در نقاط گرم سیری کهگیلویه و بویر احمد می روید مردم محلی برای خوش طعم کردن پلو از آن استفاده می کنند.

بلوط با نام محلی بلی در جنگل های استان به فراوانی یافت می شود و تا پنج دهه قبل غذای عمده و بومی مردمان این استان، نان بلوط بوده است.
با توجه به جایگاه ویژه این گیاه در میان مردم محلی، اشعار زیادی برای آن سروده اند. همانند:
درخت بلوطم میوه بگیرد، بزگوش سیاهم بزاید نان بلوط و دوغی بخورم، آرزویم برآورده شود.

با توجه به این که استان کهگیلویه و بویراحمد در آغاز بخشی ازاستان فارس و سپس خوزستان بوده از لحاظ فرهنگ و پخت غذا شباهت و نقطه اشتراکی با این داستان ها دارد.

جاذبه های گردشگری خوراک در کهکیلویه و بویراحمد

جاذبه های گردشگری خوراک در کهکیلویه و بویراحمد عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید