گردشگری خوراک در ایلام

استان ایلام به عنوان یکی از استان های مرزی کشور، همجورا با استان کرمانشاه و کشور عراق بوده و گذشته ای پر رمز و راز دارد. ایلام به سبب قرار گیری در دامنه های غربی رشته کوه زاگرس تحت تاثیر آب و هوای محیط بوده و پوشش گیاهی مناسبی همچون درختان بلوط، پسته کوهی، گیلاس وحشی، انجیر کوهی و غیره را داراست.

همان طور که می دانید هر استان دارای نماد خاصی بوده و استان ایلام نیز از این موضوع مستثنی نیست. باید اشاره کرد که کوه قلاقیران به عنون نماد استان ایلام شناخته شده و گردشگران زیادی را هر ساله به خود جذب می کند.

از قومیت های ساکن در ایلام که هر یک آداب و رسوم ویژه خود را دارند میتوان به قوم کرد و لر اشاره کرد. جالب است بدانید حدود 86 درصد این استان را اقوام کرد تشکیل داده به همین سبب آداب و رسوم، قرهنگ بومی و زبان کردی و همچنین غذاهای کردی در این استان جلوه خاصی دارد.

به واسطه سردسیر بودن استان های غربی و دسترسی به مراتع بسیار رونق دامپروری، مردم محلی به غذاهای گرم و پر انرژی رو می آوردند.
از غذاهای محلی خوشمزه این استان که شباهت هایی نیز با غذاهای کردستان و کرمانشاه دارند میتوان به شله امیری، کوفته سیرابی، خورشت تره کوهی، گوجه پلو، قله ماسوا، آبگوشت بامیه، آش مقوی ترخینه، مکش و غیره اشاره کرد.
بانوان ایلامی تبحر خاصی در تهیه غذاهای گرم و مقوی استان خود دارند و دستپخت خوششان زبان زد عامه مردم است.
پس امتحان کردن غذاهای محلی ایلام خالی از لطف نیست.

 

جاذبه های گردشگری خوراک در ایلام

جاذبه های گردشگری خوراک در ایلام عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید