گردشگری خوراک در گیلان

استان همیشه سبز گیلان به واسط بهره مندی از موهبت های طبیعی و اقلیمی همواره یکی مقاصد گردشگرپذیر بویژه در زمینه گردشگر داخلی در طول تاریخ بوده.
حفظ فرهنگ و اصالت گیلکی در این استان نیز از دیگر انگیزه های جذب گردشگر است، آداب و رسوم خاص منطقه، لهجه و گویش گیلکی، پوشش و لباس محلی، خوراک های متنوع گیاهی، خوراک های فصلی، انواع ماهی، میوه های خاص مانند کامکوات، تمشک، بازارهای محلی، روحیه مهمان نوازی گیلانی ها، همه در جذب گردشگری به این استان موثر بوده است.
شهر رشت مرکز استان گیلان در آذرماه سال 1394 به عنوان اولین شهر خلاق خوراک ایرانی به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوست.
گردشگری خوراک در گیلان شامل اکثر پارامترهای گردشگری خوراک می گردد چرا که به راحتی می توان در اکثر رستوران های شهر غذاهای محلی شمالی را تست کرد، با آشنایی با بانوان با صفای گیلانی از دستورپخت انواع غذاها می توان دانست، برداشت از باغات و مزارع امکان پذیر است و دسترسی به محصولات محلی به واسطه بازارهای روز فراهم است.
کافی است در بازارهای روز شهرهای مختلف این استان قدم بگذاری تا با تنوع چشم نواز رنگ های میوه و سبزیجات و ماهی مواجه شوی، بوی طراوات و تازگی را همراه با بوی ترشیجات، آب نارنج، آبغوره و سیر که در بازار پیچیده شده به راحتی حس می کنی بعلاوه زمانی که چهره فروشندگان را می نگری که اکثرا بانوان گیلانی هستند، انگار مهر اصالت و استاندارد بر همه محصولاتشان یکجا زده می شود پس به راحتی دست به خرید می شوی چرا که بسیاری از این محصولات محلی ارگانیک در دیار شما اگر نایاب نباشد حتما کمیاب است و به راحتی پیدا نمی شود.
غذاهایی همچون اناربیج، باقالاقاتق، میرزا قاسمی، فسنجان،مرغ شکم پر و شیرینی هایی مثل رشته خشکار و کلوچه فومن که شهرت ملی دارد از پیشنهادهای مهم برای تست خوشمزه های این استان به گردشگران گیلان است.

 

جاذبه های گردشگری خوراک در گیلان

جاذبه های گردشگری خوراک در گیلان عبارتند از:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید