گردشگری خوراک در اردبیل

استان سردسیر و سر سبز اردبیل در همسایگی استان گیلان و آذربایجان شرقی یکی از استان های هدف گردشگری در کشور است. این استان بویژه در دو فصل بهار و پاییز مقصد جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی است.

جذابیت های اردبیل تنها در جاذبه های طبیعی این استان خلاصه نمی شود بلکه جاذبه های فرهنگی و تاریخی غنی آن همچون جاذبه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی، پل ها و خانه های تاریخی نیز از دلایل سفر به این استان زیبا است.

خوراک های محلی این استان اعم از غذاهای محلی، دمنوش ها، شیرینی ها و عسل معروف منطقه سبلان گردشگری خوراک اردبیل را غنی نموده است.
فرهنگ خوراک اردبیل شباهت بسیاری به فرهنگ غذایی استان آذربایجان شرقی دارد چرا که در تقسیمات اخیر کشوری این دو استان ترک نشین تفکیک گردید.
اقلیم سردسیر منطقه و زمین های حاصل خیز و مراتع دردسترس، سبد مصرفی و غذایی مردمان این دیار را به سمت استفاده از محصولات کشاورزی تازه و دامپروری برده است. همچنین با توجه به هوای سرد منطقه در دو فصل پاییز و زمستان، از غذاهای مقوی که مواد اولیه آن بیشتر از مواد دامی تازه است جهت تامین انرژی بدن استفاده می گردد.همچنین استفاده از غذاهای آشی در فصول سرد سال بسیار در اردبیل مرسوم است.

در سفر به استان اردبیل، توصیه می کنیم از خوراکی های بی نظیر این استان متناسب با فصل سفر خود همچون آش میوه، آش دوغ، پیچاق قیمه اردبیلی، کباب ساج، خورشت ترشی قورمه و عسل خوش طعم آن غافل نشوید.

 

جاذبه های گردشگری خوراک در اردبیل

جاذبه های گردشگری خوراک در اردبیل عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید