قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک

در قلب  شهر خرم آباد در استان لرستان بر بلندی تپه قلعه ­ای تاریخی وجود دارد که قدمت آن به دوره ساسانیان بازمی گردد

درآن دوران به این قلعه،  ۱۲ برجی،کاخ اتابکان، قلعه خرم آباد، شاپور خواست و سابرخواست نیز گفته می شد ولی نام امروزی آن به نام فلک الافلاک از دوره قاجار شکل گرفت.‌

یکی از غنی ترین موزه های مردم شناسی کشور در این قلعه جای گرفته که به نام موزه مردم شناسی منطقه ای لرستان شناخته می شود.

این موزه شامل دوبخش موزه باستان شناسی و موزه مردم شناسی با زیر مجموعه های مختلف است.

در بخش باستان شناسی موزه می توان با آثار تاریخی به دست آمده از منطقه  آشنا شد که مهم ترین آنها از غاز کلماکره دوره هخامنشیان به دست آمده و دوستداران می توانند در این بخش اطلاعات جالب توجهی بدست آورند.

بخش مردم شناسی موزه از زیر مجموعه های مختلفی تشکیل شده و با مجسمه هایی زندگی و آداب و رسوم مردم محلی منطقه شبیه سازی شده است. همچنین در این بخش از موزه میتوان اطلاعات مختلف و ارزشمندی درباره موسیقی محلی لرستان، مراسمات مختلف قوم لر، انواع لباس های لری، وسایل کشاورزی و غیره به دست آورد.

همانگونه که اشاره شد یکی از بخش های اصلی موزه مردم شناسی، بخش موسیقی محلی لرستاناست که با آداب و رسوم این خطه پیوندی عمیق دارد به طوری که می توان گفت موسیقی لری یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی مردمان این خطه است و در مویه ها و هوره ها و نواهای شادی و سرودهای دلدادگی عاشقانه آنهاتجلی می یابد.

این سالن مجموعه بی نظیری از انواع ادوات موسیقی لری همچون کرنا، سرنا، بلور،  دوزله، دهل، تنبور،کمانچه(تال) و تنبک(تمک) را به نمایش کذاشته است.

در یکی از ویترین های این سالن کمانچه ارزشمند استاد علیرضا حسین خانی به چشم می خورد‌.

همچنین تصاویر و پیکره هایی از اساتید موسیقیایی مجرب  لرستان همچون علیرضاحسین خانی، نجف علی میرزایی، شاه میرزا مرادی و همت علی سالم و …  در این موزه قرار دارد و حاکی از دنیایی روایت پر رمز و راز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید