گردشگری راه ابریشم استان یزد

Previous
Next

گردشگری راه ابریشم استان یزد

در دوران باستان، استان یزد در بین ایالت­های بزرگی چون اصفهان، کرمان، خراسان و پارس قرار داشت و شاه­راهی ارتباطی بین این ایالت­ها بوده است. از همین رو، مرکز مهم راهداری و چاپاری دوران ایران باستان بر سر گذرگاه پر رمز و راز ابریشم محسوب می­شده است.

همچنین آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، این استان از مراکز بافت منسوجات ابریشمی ایران بوده، زیرا پادشاهان ایرانی به جهت کسب منافع مادی بیشتر و نشان دادن مهارت بافندگان ایرانی، نخ ابریشم وارد شده از چین را به پارچه­های ابریشمی و زربفت تبدیل کرده و سپس به مشتاقان آن، یعنی کشورهای اروپایی صادر می­کردند. مهارت هنرمندان این خطه مشهور بود.

بازمانده آثار جاده ابریشم در استان یزد اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم یزد

  1. چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد یکی از مهم­ترین چاپارخانه­های سلطنتی ایران است. قدمت آن به دوره قاجاریه و فرمان امیرکبیر بازمی­گردد. هرچند احتمال می­رود در محل چاپارخانه کهن­تری بنا گشته است. این چاپارخانه در سال 1379 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

چاپارخانه از دوران هخامنشیان تا پهلوی مورد استفاده بوده است و محلی جهت تیمار چهارپایان و استراحت چاپارهایی بود که وظیفه ارسال مرسولات و پیام­های محرمانه سلطنتی را به عهده داشتند.

این چاپارخانه در شهر میبد در استان یزد واقع شده و در حال حاضر با کاربری موزه پست پابرجا است.

  • کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین­الدین که به رباط زین­الدین هم معروف است، بازمانده روزگار حکومت شاه عباس اول صفوی است. نقشه این کاروانسرا برخلاف سایر کاروانسراها مربعی یا مستطیلی نیست، بلکه به صورت مدور و دایره­ای است. در سال 1351 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

کاروانسرای زین­الدین در جاده یزد-کرمان واقع شده است.

  • کاروانسرای میبد

کاروانسرای میبد بازمانده روزگار صفویه است. در زمان قاجار نیز مورد بازسازی کامل قرار گرفته است. در سال 1357 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

این کاروانسرا در شهر میبد استان یزد واقع شده و در حال حاضر با کاربری های متفاوت از جمل مزه زیلو و پلاس پابرجا است.