گردشگری راه ابریشم استان کرمانشاه

Previous
Next

گردشگری راه ابریشم استان کرمانشاه

استان کرمانشاه از ایالت­های اصلی مادها و هخامنشیان در دوران باستان محسوب می­گشته است. همچنین این استان، دومین پایتخت شکوهمند ساسانیان بوده، وجود طاق بستان و کتیبه­ بیستون شاهد این مدعا است.

 استان کرمانشاه بر سر گذرگاه­های ارتباطی مهمی چون جاده شاهی و جاده ابریشم قرار داشته. از دیر باز نیز مرکز مهم تجاری و بازرگانی جهت داد و ستد کالا با تجار شوش و بین النهرین بوده است.

کرمانشاه علاوه بر اینکه در مسیر شاهراه­های تجاری ایران بوده، در گذرگاه زیارتی ایران به شهرهای مقدس شیعیان در عراق نیز واقع شده است. از همین رو، وجود فضاهایی متناسب با نیازهای کاروان­های تجاری و مذهبی که از این منطقه عبور می­کردند، در قالب کاروانسراها، بازار، حمام و … ضرورت می­یابد.

بازمانده آثار این جاده پر رمز و راز در استان کرمانشاه اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم کرمانشاه

  1. بازار سنتی کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه که در شهر کرمانشاه قرار دارد، در زمان قاجاریه و به دستور محمد علی میرزای دولتشاه ساخته شده است. این بازار با طول 2 کیلومتر یکی از طولانی­ترین بازارهای ایران است. شامل 17 راسته می­شود که هر راست به شغل خاصی، اختصاص دارد. مانند بازار زرگرها یا طلافروشان

بازار سنتی کرمانشاه، در حقیقت مجموعه ای از حمام، حسینه، تکیه، مسجد، سرا و کاروانسرا است.

معماری این بازار سنتی نه تنها نمادی از معماری شکوهمند منطقه است، بلکه گویای تاریخ، فرهنگ و اندیشه­های مردم کرمانشاه در طول زمان نیز هست.

  • کاروانسرای شاه عباسی بیستون

کاروانسرای بیستون به فرمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده. طبق کتیبه باقی­مانده در بنا، اتمام ساخت کاروانسرا در زمان شاه سلیمان صفوی انجام شده است. در سال 1353 به فهرست آثار ملی ایران پیوست. دلیل نام گذاری کاروانسرا به قرارگیری آن در منطقه بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه بازمی­گردد. در حال حاضر با کاربری اقامتگاه دایر است.

  • کاروانسرای ایلخانی بیستون

کاروانسرای ایلخانی بیستون بر بقایای کاخ نیمه تمام ساسانی، بنا گشته بود. در دوره ساسانیان، این کاخ بنا به فرمان خسرو پرویز طرح­ریزی شد ولی به علت مرگ او، ناتمام ماند. در دوره ایلخانیان، بر بقایای ساسانی، کاروانسرایی احداث شد که بعدها تخریب گشت. اکتشافات باستان شناسی در این منطقه و اجساد دفن شده در زیر آوار حاکی از تخریب کاروانسرا بر اثر زلزله ای عظیم بوده است. این کاخ به علت همجواری با کاخ صفوی بیستون مدت­ها متروک ماند. در زمان قاجار و پهلوی نیز ساخت و سازهایی بر آن انجام شد که در احیای بنا موفق نبود.