گردشگری راه ابریشم استان قزوین

براساس کاوش­های باستان شناسی، سکونت در استان قزوین به هزاره هفتم قبل از میلاد بازمی­گردد، زیرا  قزوین در این دوره، در مرحله کشاورزی و یکجانشینی بوده است. هرچند بنای استان قزوین به شاهپور اول، اولین پادشاه ساسانیان نسبت داده شده است.

آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، استان قزوین به عنوان یکی از گذرگاه­­های مهم محور شرقی- غربی جاده پر رمز و راز ابریشم در ایران بوده است. کاروان­ها و تجار جاده ابریشم، پس از گذر از ری باستان به قزوین وارد شده و از آنجا به به دو شاخه، به قسمت­های شمال غرب و غرب ایران تقسیم می­گشتند. جهت استراحت و رفع سایر نیازهای کاروانیان، کاروانسراها و بازارهایی برای داد و ستد کالا در قزوین احداث شده بود. نیم قرن، پایتختی ایران، در زمان حکومت صفویه، موجب توجه بیشتر شاهان صفوی و به دنبال آن تعدد کاروانسراها و سایر بناهای تاریخی در این استان گشت.

بازمانده آثار این جاده افسانه­ای، اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم در استان قزوین محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم

  • کاروانسرای سعدالسلطنه

کاروانسرای سعدالسلطنه، یادگار اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است. این کاروانسرا با مساحت 62 هزار مترمربع، بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده جهان و بزرگترین کاروانسای درون شهری ایران است. در سال 1316 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

این کاروانسرا در شهر قزوین، مرکز استان قزوین واقع شده است. در حال حاضر، سعدالسلطنه از جاذبه­های اصلی گردشگری قزوین است.

  • بازار تاریخی قزوین

قدمت بازار تاریخی قزوین به 9 قرن پیش بازمی­گردد. هرچند تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. در دوران حکومت شاه طهماسب اول صفوی و انتخاب قزوین به عنوان پایتخت ایران، جلوه­های بارز معماری صفویه بر این بازار نمایان شد. همچنین قست­های مهمی از جمله تیمچه­ها و راسته­ها بر آن افزوده گشت. پس از آن نیز در دوره قاجار، الحاقاتی داشت.

این کهن بازارکه در سال 1356 به فهرست آثار ملی ایران پیوست، در شهر قزوین، مرکز استان قزوین واقع شده است.

  • کاروانسرای هجیب

کاروانسرای هجیب یادگار زمان شاه عباس اول صفوی است.  این کاروانسرا به دستور مادر شاه عباس، زینب بیگم، ساخته شده است. بناهای الحاقی در مجاورت کاروانسرا مانند باغ، گرمابه، انبار و … همه از بناهای وقف شده برای تامین هزینه­های نگهداری کاروانسرا است. در سال 1354 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

این کاروانسرا در روستای هجیب، شهرستان بویین زهرا استان قزوین واقع شده است. این کاروانسرا در سال­های اخیر مورد مرمت قرار گرفته و پابرجا است.