گردشگری راه ابریشم استان فارس

Previous
Next

گردشگری راه ابریشم استان فارس

استان فارس از سده یازدهم پیش از میلاد، محل سکونت طایفه آریایی نسب «پارس» بوده است. «فارس» نیز شکل عربی شده همین واژه است. این استان، قبل از اسلام، مرکز امپراتوری­های قدرتمند هخامنشیان و ساسانیان و بعد از اسلام نیز، مرکز سلسله­ های دیلمیان، اتابکان، آل­بویه و زندیه بوده است. فارس، گذرگاه مهمی در مسیر راه شاهی و جاده ابریشم محسوب می­شده است.

لازم به ذکر است، تا سال 1352، قلمرو جغرافیایی استان فارس تا خلیج فارس بصورت یکپارچه بوده، از همین رو، فارس نه تنها گذرگاهی مهم در جاده خاکی ابریشم بوده، بلکه در گذرگاه آبی ابریشم نیز نقش کلیدی داشته است.

پایتخت استان فارس، شهر شیراز نیز بیش از هزار سال مرکز داد و ستد بوده است.

از همین رو، از دیرباز وجود فضاهایی متناسب با نیازهای کاروان­ها و تجاری که از این منطقه عبور می­کردند، در قالب کاروانسراها، بازار و … ضرورت می­یابد. در این استان آثار بسیاری می­تواند از جمله جاذبه های گذرگاه جاده ابریشم باشد، که به موارد محدودی از آن در ادامه اشاره خواهد شد.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم

  1. تخت جمشید

تخت جمشید(پارسه)، قلب نخستین امپراتوری بزرگ پارسیان است. پارسه در طول تاریخ به نام­های؛ پرسپولیس، صدستون، چهل­ستون و چهل منار نامیده می­شد ، در قرون میانه اسلامی، با نام تخت جمشید خوانده شد. زیرا ساخت ارگ پارسه را به پادشاه افسانه­ای ایران، جمشید شاه نسبت می­دادند.

نقوش حجاری شده بر پلکان­های ایوان­ تخت­ جمشید، بار یافتن  نمایندگان ملل و کشورهای مختلف را با هدایایی به بارگاه پادشاه، به تصویر کشیده است. تصاویر حاکی از ارتباط ملل مختلف با امپراتوری قدرتمند هخامنشی و ادای احترام آن­ها است. این ارتباط و احترام نیز حاکی از نیاز کشورها به ارتباط با امپراتوری ایران برای عبور از جاده شاهی و داد وستد درگذرگاه جاده ابریشم است.

  • بازار قیصریه لار

بازار قیصریه لار، مجموعه شکوهمندی از معماری گذشته ایران است. این بازار با طرح چهارسوق منحصر به فرد خود، الگویی برای ساخت بازارهای پس از خود شد. تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. گنبدهای آجری آن حاکی از معماری زمان سلجوقیان است، همچنین جلوه­های بارز معماری پیش از صفویه تا قاجاریه نیز در آن به چشم می­خورد.

این کهن بازارکه در شهرستان لار اتان فارس واقع شده، محلی برای داد و ستد کالاهای جاده ابریشم محسوب می­گشته است. 

  • کاروانسرای ایزدخواست

کاروانسرای ایزدخواست یادگار زمان شاه عباس اول صفوی است. در سال 1354 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

این کاروانسرا در شهر ایزدخواست، شهرستان آباده استان فارس واقع شده که دروازه ورودی به استان فارس از سمت اصفهان است. کاروانسرای ایزدخوست در سال­های اخیر مورد مرمت قرار گرفته و پابرجا است.