گردشگری راه ابریشم استان سمنان

در دوران باستان، استان سمنان بخشی پر رونق از تقسیمات اوستایی ایران بوده است. نام این استان که کومس یا کومش، (قومش بعد از اسلام) بوده در دوران حکومت مادها و هخامنشیان جز ایالت بزرگ و مرزی پارت محسوب می­شده است.

آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، استان سمنان به عنوان یکی از گذرگاه­­های محور شرقی- غربی جاده ابریشم در ایران بوده است. کاروانیان جاده ابریشم، پس از گذر از خراسان رضوی به سمنان وارد شده و از آنجا به شهر ری در تهران رهسپار می­شدند. جهت استراحت کاروانیان و تجار، کاروانسراهایی در سمنان احداث شده بود. البته همجواری این استان با خراسان رضوی و گذرگاه زائران بارگاه امام رضا(علیه السلام) سبب افزایش تعداد استراحتگاه و کاروانسراها در سمنان نیز بوده است.

بازمانده آثار این جاده پر رمز و راز در استان سمنان اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم

  1. رباط انوشیروانی

رباط انوشیروان یادگار زمان ساسانیان است که قدمت آن به پیش از ورود اسلام به ایران بازمی­گردد. این رباط چهار ایوانی به طور قطع جهت استراحت تجار و کاروانیان جاده ابریشم ساخته شده. در دوره­های مختلف اسلامی این رباط مرمت گردیده. اما اکنون تنها بقایایی از آن پابرجاست.

  • کاروانسرای ده نمک

کاروانسرای ده نمک که در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده، در سال 1353 به فهرست آثار ملی ایران پیوست. دلیل نام گذاری کاروانسرا به قرارگیری آن در روستای ده نمک بازمی­گردد. ده نمک از روستاهای شهرستان آرادان در استان سمنان است. این کاروانسرا در حال حاضر مرمت و احیا شده است.

  • کاروانسرای لاسجرد

کاروانسرای لاسجرد در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده است. دلیل نام گذاری کاروانسرا به قرارگیری آن در روستای لاسجرد بازمی­گردد. لاسجرد از روستاهای شهرستان سرخه­ در استان سمنان است. این کاروانسرا در حال حاضر مرمت و احیا شده است.

Previous
Next