گردشگری راه ابریشم استان خراسان رضوی

خراسان بزرگ جز ایالات پرشکوه ایران باستان بوده است. این ایالت به چهار بخش تقسیم می­گشت که شهر بزرگ هر بخش؛ نیشابور، مرو، هرات و بلخ نام داشت.

آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، خراسان بزرگ به عنوان یکی از گذرگاه­های تجارتی شرق ایران، به ویژه گذرگاه جاده پر رمز و راز ابریشم بوده است.

در سال 1383 استان خراسان به 3 استان تقسیم شد. استان خراسان رضوی یکی از این استان­ها است. بارگاه علی بن موسی الرضا(علیه السلام)، امام هشتم شیعیان، در این استان واقع است. واژه رضوی در نام استان به همین جهت قرار دارد.

قرارگیری خراسان رضوی در گذرگاه کاروانیان و تجار جاده ابریشم و همچنین وجود بارگاه امام رضا(علیه السلام) در این استان، کاروانسراهایی جهت استراحت و رفع نیازهای کاروان­ها احداث شده است.

بازمانده آثار این جاده پر رمز و راز در استان خراسان رضوی اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم

  • کاروانسرای زعفرانیه

کاروانسرای زعفرانیه در واقع مجموعه­ای بوده شامل دو کاروانسرا که یکی، از بزرگترین کاروانسراهای دوره سلجوقی و دیگری کاروانسرای صفوی بوده است. کاروانسرای صفوی که یادگار زمان شاه عباس اول بوده، ویران گشته است. در زمان ناصرالدین شاه قاجار بر ویرانه­های کاروانسرای صفوی، کاروانسرای فعلی احداث می­گردد. دلیل نام گذاری این مجموعه به قرارگیری آن در روستای زعفرانیه بازمی­گردد.

  • کاروانسرای طرق

کاروانسرای طرق در زمان شاه سلیمان صفوی بر ویرانه­های بنای کاروانسرای زمان شاه عباس اول صفوی احداث گشته­ است. در دوران قاجار نیز حیاطی به آن الحاق شده است. دلیل نام گذاری این مجموعه به قرارگیری آن در منطقه طرق بازمی­گردد. منطقه طرق که اطراف جاده نیشابور است در گذرگاه جاده ابریشم قرار داشته است.

  • کاروانسرای رباط شرف

احداث کاروانسرای رباط شرف به روزگار سلجوقیان بازمی­گردد و دارای شاهکاری از آجرکاری­های کم نظیر است. این کاروانسرا در روستای شورلق از توابع شهرستان سرخس در خراسان رضوی واقع شده است. نام کاروانسرا از نام سازنده آن «شرف­الدین ابوطاهر» که از وزرای سلطان سنجر بوده، اقتباس شده است.