گردشگری راه ابریشم استان تهران

تهران کهن را سال­ها، تنها شهر ری تشکیل می­داد که از جمله پر رونق­ترین ایالت­های دوران ایران باستان بوده است. این شهر از گذرگاه­های اصلی محور شرقی-غربی جاده ابریشم است. جاده ابریشم پس از گذر از سمنان به ری باستان می­رسیده است.

آنچه از منابع تاریخی برمی­آید، شهر تهران از قرن سوم هجری قمری وجود داشته است. استان تهران برای اولین بار در زمان قاجاریه، پایتخت ایران شد و مرکز مبادلات کشور گشت.

از همین رو، وجود فضاهایی متناسب با نیازهای کاروان­های تجاری و مسافران که از این منطقه عبور می­کردند، در قالب کاروانسراها، بازار و … ضرورت می­یابد. تعدادی از کاروانسراها، در حال حاضر در حوزه جغرافیایی استان تهران قرار ندارد. زیرا  قسمتی از استان های سمنان، البرز و قم؛ بخشی از استان تهران بوده است.

بازمانده آثار این جاده پر رمز و راز در استان تهران اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم

  1. شهر ری

شهر ری از کهن­ترین شهرهای ایران باستان است. تاریخ پیدایش آن به تمدن اقوام آریایی بازمی­گردد. این شهر از تمام شهرهای ماد وسیع­تر بود. همچنان که «ری» در لغت به معنای شهر سلطنتی است. به جهت قرارگیری ری در گذرگاه جاده ابریشم، مردمان آن عموما بازرگان و تاجر پیشه بودند. شهر ری در زمان حمله مغول، آسیب فراوان می­بیند و رونق خود را از دست می­دهد. این کهن شهر که نقش موثری در مسیر جاده ابریشم داشته، امروزه به عنوان یکی از مناطق 22 گانه شهر تهران است.

  • بازار تاریخی ری

بازار تاریخی ری یادگر دوران صفویه است که در زمان قاجار و صدرات امیرکبیر بازسازی شد. بازار تاریخی ری در کنار آرامگاه شاه عبدالظیم واقع گشته است. در این بازار خرید و فروش ادویه، داروهای سنتی و کالاهای تجاری جاده ابریشم رواج داشته است.

  • کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران پیوست. پس از اینکه در اواسط حکومت ناصرالدین شاه، حصار اطراف شهر تهران وسیع­تر شد، این کاروانسرا در حصار داخلی شهر تهران قرار گرفت. در حال حاضر کاروانسرای خانات با مساحتی بیش از ده هزار متر مربع  بزرگترین بنای تاریخی در داخل شهر تهران است. این بنا در حال حاضر کاربری و قابلیت بازدید دارد.