گردشگری راه ابریشم استان اصفهان

Previous
Next

گردشگری راه ابریشم استان اصفهان

استان اصفهان یکی از بزرگترین و پرشکوه­ترین ایالت­های دوران باستان بوده است. به استناد منابع مختلف تاریخی و کاوش-های باستان شناسی، اصفهان در زمان هخامنشیان، منطقه­ای پررونق­ بوده است. علاوه بر رونق اصفهان در دوران ایران باستان، این استان در زمان دو امپراتوری قدرتمند ایران یعنی سلجوقیان و صفویه، پایتخت کشور و مرکز توجهات سیاسی، اقتصادی و هنری بوده است.

کاروان­ها و تجار جاده شاهی و گذرگاه جاده ابریشم از اصفهان، با توجه به دلایلی که ذکر شد و موقعیت جغرافیایی آن در مرکز ایران، عبور می­نموده­اند.

همچنین آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، این استان از مراکز بافت منسوجات ابریشمی ایران بوده، زیرا پادشاهان ایرانی به جهت کسب منافع مادی بیشتر و نشان دادن مهارت بافندگان ایرانی، نخ ابریشم وارد شده از چین را به پارچه­های ابریشمی و زربفت تبدیل کرده و سپس به مشتاقان آن، یعنی کشورهای اروپایی صادر می­کردند. در دوره صفویه، جاده ابریشم رونق بسیار یافت و اصفهان به مرکزی جهت بافت منسوجات ابریشمی و پایگاه تجمع بافندگان هنرمند تبدیل گشت.

بازمانده آثار جاده ابریشم در استان اصفهان اکنون به عنوان جاذبه گردشگری جاده ابریشم محسوب می­شود. در ادامه با این جاذبه­ها آشنا می­شویم.

جاذبه های گردشگری راه ابریشم اصفهان

  1. خانه نساجی سنتی

ابریشم وارد شده به ایران از طریق جاده ابریشم، در کارگاه­های سنتی تولید پارچه به دست بافته­های ابریشمی نفیسی شامل پارچه­های زری و ترمه تبدیل می­گشت. این پارچه­ها بسیار مورد علاقه پادشاهان و اروپاییان بود. خانه نساجی سنتی اصفهان نمونه­ای از این کارگاه­های تولید پارچه است.

خانه نساجی سنتی اصفهان در سال 1388 دایر گشت. در این خانه با استفاده از مجسمه­های مومی، مراحل تهیه نخ شامل پنبه­زنی (حلاجی)، نخ­ریسی و رنگرزی همراه با دستگاه­های بافندگی سنتی مربوط به شعربافی، مخمل­بافی، عبابافی، زری­بافی و ترمه­بافی معرفی می­گردد. اما نکته حائز اهمیت این خانه، حضور تنها بازمانده نسل استادکاران سنتی­باف (استاد مهدی شمسعلی) است که در قسمتی از خانه، مشغول به تولید پارچه زربفت است. آشنایی با مراحل تولید زنده پارچه­های ارزشمند ابریشمی از جاذبه­های معنوی جذاب برای گردشگران است.

خانه نساجی سنتی در خانه تاریخی شیخ­الاسلام در شهر اصفهان واقع شده است.

  • میدان عتیق

میدان عتیق، یادگار دوران حکومت سلجوقیان است. این میدان اصلی­ترین میدان شهر و مرکز مبادلات تا دوران حکومت صفویه بوده است. میدان عتیق به نام­های سبزه میدان و میدان کهنه نیز مشهور است. مستندات تاریخی، حاکی از خرید و فروش کالاهای کاروانیان و تجار در محوطه اصلی میدان در ادوار مختلف بوده است.

میدان عتیق در شهر اصفهان واقع شده و در سال­های اخیر با طرح احیای میدان کهنه مورد بازسازی قرار گرفت.

  • میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، یادگار حکومت صفویه است. این میدان جز نخستین آثار ایرانی بود که در سال 1358 به فهرست میراث جهانی یونسکو پیوست.

پس از پایتختی شهر اصفهان، شاه عباس اول این میدان را بنا کرد و میدان اصلی شهر را از میدان سلجوقی(میدان کهنه) به میدان نقش جهان(میدان نو) تغییر داد. مستندات تاریخی، حاکی از خرید و فروش کالاهای کاروانیان در محوطه اصلی میدان در ادوار مختلف بوده است.

میدان نقش جهان که به نام میدان امام خمینی(ره) نیز شهرت دارد، در محور صفوی شهر اصفهان واقع شده است.