گردشگری راه ابریشم استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی در دوران باستان به «ماد کوچک» شهرت داشته زیرا بخشی از سرزمین تاریخی ماد بوده است. سرزمین ماد کوچک شامل کل منطقه آذربایجان، همدان، ری، اصفهان و کرمانشاه بود.

آذربایجان غربی، به لحاظ موقعیت استراتژیک جغرافیایی خود در ادوار مختلف مورد توجه بوده است. زیرا این استان مرزی، دارای مرز مشترک با جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق است. آذربایجان غربی تنها استان در ایران است که مرز زمینی با کشور ترکیه دارد.

خاطر نشان می­گردد، قلمرو جغرافیایی استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی بصورت یکپارچه بوده و در تقسیمات کشوری سال 1316 از یکدیگر تفکیک شده است.

آنگونه که در منابع مختلف تاریخی ذکر شده، شاخه شمال غربی گذرگاه جاده ابریشم در ایران، پس از گذر از استان آذربایجان شرقی به آذربایجان غربی وارد شده و از آنجا راهی قسطنطنیه و اروپا می­گشته است. همان گونه که مشخص است این استان آخرین گذرگاه­ مسیر جاده ابریشم در ایران بوده و موقعیت حائز اهمیتی داشته است.

از همین رو، از دیرباز وجود فضاهایی متناسب با نیازهای کاروان­ها و تجاری که از این منطقه عبور می­کردند، در قالب کاروانسراها، بازار و … ضرورت می­یابد. در این استان آثار بسیاری می­تواند از جمله جاذبه های گذرگاه جاده ابریشم باشد، که به موارد محدودی از آن در ادامه اشاره خواهد شد.

جاذبه های گردشگری جاده ابریشم

  1. بازار خوی

بازار خوی مرکز تجاری گذشته آذربایجان و از زیباترین بازارهای کشور به لحاظ معماری است.

این بازار بازمانده زمان شاه طهماسب صفوی است. در دوره قاجار نیز الحاقاتی براساس معماری بازار وکیل شیراز به آن افزوده شده است.

  • بازار ارومیه

قدمت بازار تاریخی ارومیه به دوران صفویه بازمی­گردد. البته در دوران زندیه و قاجاریه نیز الحاقاتی به آن افزوده شده است.

معماری این بازار ساده و به دور از پیچیدگی­های خاص معماری است. بازار ارومیه در سال 1362 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

  • کاروانسرای خان

کاروانسرای خان،  بازمانده دوره صفویه است. در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

این کاروانسرا در کنار بازار خوی در شهرستان خوی استان آذربایجان غربی واقع شده است.

علاوه بر این کاروانسرا، دو کاروانسرای دیگر با همین نام در اطراف شهر خوی وجود دارد.