گردشگری جنگ استان کرمان

Previous
Next

گردشگری جنگ استان کرمان

بزرگترین استان جنوب شرقی کشور از نظر مساحت و یکی از کلان شهرهای  ایران کرمان است. شروع دوره معاصر در ایران با کشتار وسیع در کرمان آغاز شد. جنگ بین اقا محمد خان قاجار با آخرین شاه زندیه در این شهر رخ داد که پس از شکست لطفعلی زند، خان قاجار دستور کشتار هوادار زند، کور کردن تمام مردان شهر و تجاوز به زنان و دختران را صادر کرد به طوری که در سفر نامه ستوان هنری پاتینچر اثرات و آثار آن تا سه دهه بعد هم مشاهده می شده. استان کرمان در دوران جنگ های جهانی اول و دوم به اشغال انگلیس درآمده و متحمل قحطی، بیماری و نا امنی شده ولی مصیبت بدتر حمله ملخ ها به این مناطق بوده. با شروع جنگ 8 ساله نیروهای نظامی و بسیج مردم کرمان هم مانند دیگر مناطق کشور برای دفاع از مرزها راهی جبهه ها شدند. لشکر 41 ثارالله از نیروهای زمینی سپاه بود که نیروهای آن از استان کرمان تامین می­شد که از ابتدای تشکیل تا پایان جنگ به فرماندهی سردار قاسم سلیمانی اداره می شد. از سالهای 58 که در درگیری های کردستان حضور داشتند تا پس از قطعنامه و انجام عملیات مرصاد در تقریبا 25 عملیات شرکت داشته و در این دوران به لشکر خط شکن معروف شدند. از دیگر نیروهای نظامی که از کرمان در جنگ شرکت داشتند پایگاه هوانیروز کرمان، تیپ 38 ذوالفقار سپاه، گردان 808 ارتش، گردان 62 خیبر جهاد سازندگی، و نیروی انتظامی در قالب لشکر 28 روح الله و گردان 205 امداد نام برد.

جاذبه های گردشگری جنگ

  • گلزار شهدای کرمان 6402 شهید والا مقام را در خود داشته که با قدم زدن در آن نام شهدا و سرداران شاخصی که در طول جنگ کشته شدند به چشم می­خورد. این گلزار شهدا اخیرا مدفن سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه بود. فرمانده بی نظیری که در حفظ آرامش منطقه خاورمیانه از سوریه و لبنان گرفته تا عراق و افغانستان تلاش های فراوانی انجام داد. این سردار بزرگ در 13 دی 98 در راه بازگشت از عملیات و خروج از فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکایی کشته شد.  
  • باغ موزه دفاع مقدس کرمان یکی از بزرگترین ها از نوع خودش در کشور است که با طراحی زیبا و الهام از معماری کرمان و استفاده از المان هایی مانند بادگیر در بناهای موزه یکی از زیباترین آنها نیز می باشد. در این موزه خاطرات و وقایع از انقلاب تا شروع و پایان جنگ به خصوص عملیات هایی که لشکر 41 ثارالله کرمان به فرماندهی شهید سلیمانی در آنها شرکت داشته نمایش داده شده اند. ماکت ها، تالارها، نمایش ادوات جنگی و پشتیبانی و دفاع، وسایل شخصی شهدا و رزمندگان به همراه عکس ها و مقبره شهدای گمنام از بخش های متنوع این موزه است.