گردشگری جنگ استان کردستان

کردستان هم سایر استان های ایران روزگار اشغال در طول جنگ های جهانی اول و دوم را از گذرانده و شاهد حوادث و کشمکش های بسیاری در این عرصه بوده.  این استان در غرب ایران واقع شده است و حدود 230 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. کردستان پیش از شروع جنگ محل فتنه انگیزی و ایجاد شورش از سوی ضد انتقلابیون و جدایی طلبان(بسیاری از آنان مستقیما توسط عراق حمایت می شدند) بود که به دلیل عدم حمایت مردم از آنان در پیشبرد اهدافشان ناکام ماندند. فعالیت های حزب دموکرات کردستان در مهاباد و کشتار نیروهای نظامی ایران با حمله سپاه پاسداران در مقیاس بزرگ پاسخ داده شد. پس از شروع جنگ ایران و عراق تلاش ها برای ختم قطعی قائله کردستان بیشتر شد و سپاه توانست بخش زیادی از مبارزان را از ایران بیرون یا دستگیر کند. با این حال کردستان در جریان 8 ساله دفاع مقدس مردان و زنان بزرگ زیادی را برای دفاع از تمامیت ارضی و حفظ انقلاب اسلامی به جبهه ها فرستاد. حضور تعداد زیادی از مردم در سازمان پیشمرگه کرد ( به معنی کسی که جانش را برای دیگران به خطر می اندازد) گواهی بر این ادعا است. این استان به جرم همکاری نکردن با جدایی طلبان و ضد انقلابیون تحت حمایت عراق بارها مورد حمله هوایی و شیمیایی قرار گرفت و متحمل خسارت های مالی و جانی فراوانی شد.

جاذبه های گردشگری جنگ در کردستان

  • دزلی و دالانی

هر دو از توابع استان کردستان و بسیار نزدیک به مرز هستند که مسیر صعب العبور و موقعیت ژئوپولتیک منطقه باعث می شد در سالهای ابتدایی پیروزی انقلاب یکی از پایگاه های فعالیت ضد انقلاب باشد. دزلی با تلاشهای فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله و200 نفر از نیروهای تحت امر و پیشمرگان کرد در سال 59 از نیروهای جدایی طلب و ضد انقلاب پاکسازی شد.

 دالانی نزدیک به شهر های حلبچه و خورمال در کشور عراق است که توسط ارتش، سپاه و نیروهای پیشمرگه در سال 59 از دست نیروهای ضد انقلاب خارج شد و در سالهای جنگ محور عملیات های محمد رسول الله و والفجر 10 بود که امروزه یادمان عملیات والفجر 10 در ارتفاعات آن خودنمایی می کند. والفجر 10 در محدوده خاک عراق و برای تصرف برخی شهرهای آن طراحی شده بود که با موفقیت 100 درصدی همراه بود. اطراف شهر حلبچه و مناطق نزدیک پیش از عملیات والفجر 10 نیز در دست نیروهای ایرانی و پیشمرگان کرد طرفدار ایران بود. به دلیل حمایت مردم شهر از پاسداران و همکاری با آنها عراق شهرهای متصرفه را مورد حمله شیمیایی قرار داد که منجر به مرگ 5 هزار غیر نظامی بیگناه کرد عراقی شد. در این بین تلاش نیروهای ایرانی برای کمک و نجات مصدومان و آوارگان و انتقال آنها به مراکز درمانی و پناهگاه های داخل کشور جالب توجه بود.

  • باشگاه افسران

مقاومت بی نظیر نیروهای پیشمرگه کرد، پاسداران و ارتشی ها در حفظ سنگر کردستان برای ضد انقلاب ها قابل قبول نبود و در حالی که نیروهای نظامی بیشتری توسط ده ها گروهک ضد انقلاب به تعداد تقریبی 2 هزار نفر وارد سنندج می شدند تنها 50 نیروی ایرانی در باشگاه افسران باقی مانده بودند که مقاومت 22 روزشان باعث شگفتی شد. در حالی که هر گونه راه ارتباطی از سوی گروهک ها بسته شده بود، محاصره باشگاه افسران با تلاش و مجاهد فوق العاده ای شکسته شد و سنندج از حضوز نیروهای ضد انقلاب پاکسازی شد. امروزه یادمان باشگاه افسران و موزه آن یادآور مقاومت باور نکردنی مردان بزرگی است.

  • تپه های الله اکبر

تپه ای که کنار جاده همدان-کردستان و شرق سنندج قرار گرفته توسط نیروهای ضد انقلاب با استقرار ادوات جنگی بر روی آن امکان انجام علمیات یا هر گونه تحرکی را از نیروهای ایرانی گرفته بودند. موقعیت این تپه ها در تسلط بر فرودگاه سندج، باشگاه افسران، جاده های ورودی و خروجی و پادگان شهر بسیار مهم بود اما نیروهای پیشمرگه کرد با تصرف این ارتفاعات راه را برای پیشروی نیروهای ایرانی که از شهرهای مختلف در کردستان حضور داشتند باز کردند.

Previous
Next