گردشگری جنگ استان همدان

Previous
Next

گردشگری جنگ استان همدان

در منطقه کوهستانی غرب کشور کلانشهر هدان قرار گرفته است. این شهر تاریخی از جمله شهر هایی بود که در زمان جنگ اول جهانی صحنه جنگ بین قوای روس و انگلیس از یک سو و عثمانی و آلمان از سوی دیگر بود. مبارزه مردم برای بیرون راندن مهاجمین باعث شد که دولت موقت ملی نیروی کمکی را به این استان بفرستند. پیروزی در ابتدا با مدافعان بود ولی نیروهای شوروی به پشتوانه نفرات بیشتر و امکانات موفق به تصرف همدان و اسدآباد شدند. با شروع جنگ جهانی دوم همدان به دلیل موقعیت سوق الجیشی بار دیگر مورد هجوم قرار گرفت. بمباران شدید همدان توسط نیروهای شوروی باعث کشتار بسیاری و آوارگی بازماندگان شد. ارتش انگلیس نیز برای پیشی گرفتن از شوروی از غفلت آنها سو استفاده مرده و به سرعت همدان را با حضور تانکها و نیروی نظامی به اشغال خود درآورد. نیروهای شوروی برای عقب نماندن از انگلیسی ها تا نزدیک همدان پیشروی کردند و بین قزوین و همدان مستقر شدند. نیروهای آمریکایی هم در منطقه ای به نام ده پیاز قرارگاه مجهزی به محل فرود هواپیما دایر کردند. حضور قوای بیگانه به همراه اسرای لهستانی و سربازان هندی باعث شیوع تیفوس، گرانی و قحطی گشترده شد. همزمان با شروع جنگ تحمیلی ، همدان به عنوان پشتیبانی جبهه ها برای اعزام نیرو و تدارکات، درمان بیماران و همچنین اعزام نیروی نظامی در قالب تیپ 27 محمد رسول الله، یگان لشکر 3 ویژه شهدا و لشکر 43 مهندسی امام علی نقش پر رنگی داشت. حضور رزمندگان همدانی در حداقل 30 عملیات مانند مطلع الفجر، بیت المقدس، فتح المبین و رمضان حضور فعال و گسترده آنان در جبهه ها را نشان می دهد.

جاذبه های گردشگری جنگ

  • پایگاه هوایی

پایگاه هوایی نوژه همدان در طول جنگ یکی از مدافعان سرسخت مردم و رزمندگان در عملیات های مختلف بود. این پایگاه یکی از مجریان عملیات پیشرفته و تحسین برانگیز کمان 99 و همچنین محل شروع عملیات حیاتی بغداد بود. همدان با بمباران های گسترده جنگنده های بعثی بارها متحمل خسارات مالی و جانی شد. 

  • باغ موزه دفاع مقدس

با مساحتی حدود 8 هکتار در محله خوش آب و هوای خیابان عباس آباد قرار گرفته است. بخش های متنوع و زیبایی که این موزه برای بازدیدکنندگان فراهم کرده با ورودی گیرایی که تندیس فرماندهان جنگی را نشان میدهد آغاز می شود. در اطراف محوطه یادگارهای به جای مانده از جنگ مانند هواپیما ساقط شده توسط نیروهای ایرانی نمایش داده شده اند. ساختمان اصلی موزه 24 غرفه و سالن نمایش دارد که عملیات های مهم دفاع مقدس را توضیح و نمایش داده است. نمایش آثار هنری و یادگارهای متنوع از شهروندان و رزمندگان همدانی و ماکت ها نیز در موزه نمایش داده شده است. دریاچه با امکان اجرای نمایش موزیکال آبنما های آن یکی دیگر از جذابیت های موزه است.