گردشگری جنگ استان خوزستان

جلگه حاصلخیز و غنی از نفت خوزستان که در جنوب غربی ایران قرار گرفته یکی از مناطقی است که به دلیل موقعیت بندرگاهی ویژه و همچنین ذخایر عظیم نفت و گاز مورد توجه بوده است. در دوره جنگ اول جهانی که منطقه به اشغال نیروهای انگلیسی درآمد نبرد معروف جهاد به فتوای مراجع تقلید کربلا و نجف علیه اشغال انگلیس انجام گرفت. عشایر و طوایف مختلف عرب منطقه در پی این فتوا بسیج شده با هر سلاحی که در دسترس داشتند از تفنگ گرفته تا شمشیر و نیزه به جنگ با اشغالگران پرداختند. مقبره الجهاد در غرب اهواز مزار شهیدان این واقعه است. شروع جنگ دوم جهانی نیز جز مشکلات برای مردم بی طرف خوزستان چیز دیگری نداشت. نیروی دریایی انگلیس با حمله به بندر خرمشهر و آبادان دو ناو ایرانی و بسیاری از درجه داران و ملوانان را کشته و به سوی مردم و مدافعان تیراندازی کردند. اهواز و چند شهر دیگر توسط نیروی هوایی انگلیس بمباران و به کمک سربازان هندی اشغال شد و تبعات آن از جمله کمبود مواد غذایی، شیوع بیماری، گرانی و ناامنی در خوزستان دامن گیر مردم شد. سال ها پس از آن و با شروع جنگ تحمیلی به صورت رسمی از بعد از ظهر 31 شهریور 59 خوزستان مورد هجوم ارتش عراق قرار گرفت با تصور که صدام و حزب بعث مورد قبول عرب های این منطقه قرار گرفته و برای تسلط بر این استان مشکلی پیش رو نخواهند داشت. در حالی که از همان ابتدا با مقاوت مردم در قالب جنگ های چریکی مواجه شده و از دست یابی به اهدافش باز ماند. عملیات های بسیاری برای باز پس گیری نقاط اشغال شده این منطقه انجام گرفت که از مهم ترین آنها می توان به طریق القدس، بدر، فتح المبین، والفجر 8، بیت المقدس، خیبر و والفجر 10 اشاره کرد. خوزستان نقاط یادمانی زیادی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

جاذبه های گردشگری جنگ خوزستان

پادگان دو کوهه

این پادگان که در نزدیکی جاده خرم آباد- اندیمشک قرار دارد قبل از انقلاب برای پشتیبانی لشکر 92 زرهی اهواز مورد استفاده بود ولی در زمان جنگ در اختیار تیپ 27 محمد رسول الله قرار گرفت. این پادگان امروزه با نام فرمانده جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان و نمایش تانک و نفربر به جا مانده از ارتش عراق، لباس و کلاه رزمندگان، فروشگاه های محصولات فرهنگی، حفظ ساختمان های تخریب شده بر اثر حملات هوایی با همان شرایط و نمایش ماکت از حال و هوای رزمندگان در جبهه ها میزبان بازدید کنندگان می باشد.

دزفول

دزفول در جنوب غربی ایران و مجاورت رودخانه دز قرار داشته و به خاطر مقاومت های بسیارش در طول جنگ، به عنوان شهر نمونه در مقاومت معرفی شد. حملات موشکی به این شهر باعث شد که عرب ها لقب شهر موشک ها را به دزفول بدهند. از مهم ترین یادمان های شهر دزفول پایگاه چهارم شکاری و امامزاده سبزه قبا هستند. پایگاه چهارم شکاری یا وحدتی، از زمان جنگ جهانی دوم توسط متفقین برای حمل تجهیزات به روسیه بر روی تپه ای به نام چرمی احداث شد.

بزرگترین عملیات هوایی نیروی هوایی ارتش به نام کمان 99 یا سایه البرز از این پایگاه انجام گرفت. در دوران اجرای سفرهای راهیان نور پایگاه وحدتی با نمایش تجهیزات و هواپیماها و انجام پرواز نمایشی و شرح داستان های پایگاه از زبان خلبانان بازنشسته یکی از مکان های جذاب بازدید است. امامزاده سبزه قبا که همیشه پایگاهی معنوی و فرهنگی برای مردم دزفول بوده در طول جنگ به محلی برای صحبت و تصمیم گیری و تجمع مدافعین تبدیل شد. 

یادمان فتح المبین

 در نزدیکی شهر شوش و به یاد حماسه ها و شهدای عملیات فتح المبین ساخته شده است. فتح­المبین که به دلیل استخاره به قرآن و سوره فتح نامگذاری شد یکی از موفق ترین عملیات ها بود که 2500 کیلومتر را آزاد و تجهیزات بسیار زیادی به غنیمت گرفته شد. ازجمله توپخانه که به کمک آنها واحد توپخانه سپاه تاسیس شد. این یادمان مدفن 8 شهید گمنام نیز هست. راویان و زرمندگان سابق با نقل داستان ها و روایات بازدیدکنندگان را با جزییات عملیات فتح المبین آشنا می کنند.