گردشگری جنگ استان تهران

پر جمعیت ترین شهر و پایتخت ایران که از زمان اقا محمد قاجار و انتخاب به عنوان مرکزیت سیاسی روزهای پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده. از مهم ترین حوادث جنگی تهران در زمان اشغال ایران توسط نیروهای درگیر در جنگ اول بود با اینکه تهران اشغال نشد اما اثار و پیامد های حضور بیگانگان در کشور و اعمال فشار برای حفظ منافع و تصمیمات مورد قبول دولت های شوروی و انگلیس تهران را در وضعیت وخیمی قرار داد. جنگ جهانی دوم نیز با وجود اینکه کیلومترها دورتر در جریان بود سایه شوم خود را به ایران رساند و این بار تهران اشغال شد هرچند برای مواجهه با اشغال ایران تلاشهایی از سوی سربازان شجاع ایرانی صورت گرفت اما همه اینها راه به جایی نبرد. قیام معروف قلعه مرغی که در نزدیکی تهران قرار داشت از نمونه این تلاش ها است. پادگان قلعه مرغی و فرودگاه آن امروزه به بوستان ولایت تبدیل شده است. آغاز جنگ شروع دوران جدیدی از حوادث در تهران بود. جاذبه های مانند گلزار شهدا، موزه های جنگ و برگزاری رژه و سان در کنار داستان هایی از بمباران های پی در پی، تلاش برای پشتیبانی جبهه ها در کنار سایر شهرهای ایران، مراکز آموزش نظامی و بیمارستانی دیدنی و شنیدنی هستند.

جاذبه های گردشگری جنگ در تهران

  • گلزار شهدای شهر تهران با بیش از 30 هزار شهید در بهشت زهرا واقع شده است هر چند که نقاط دیگری مانند امامزاده ها و شهرستان های دیگر استان تهران هر کدام دارای گلزار شهدا هستند که تجربه جو موجود در آنها خالی از لطف نیست.
  • باغ موزه دفاع مقدس تهران در زیربنایی به وسعت 205000متر مربع طراحی و احداث شد. این موزه که یکی از مجهزترین موزه های غرب آسیا است دارای امکانات و بخش های متنوعی مانند، تالارهای هفت گانه، دریاچه مصنوعی با امکان پخش فیلم روی آب، آمفی تئاترهای مختلف، مشابه سازی واقعیت جنگ مانند بمباران و انفجارها، حسینه، فروشگاه محصولات فرهنگی و هنری، گالری و نمایشگاه و امکان نمایش فیلم 360 درجه در قسمت های مختلف موزه است.
  • موزه نیروی هوایی در محله پیروزی تهران و ساختمان ستاد فرماندهی نیروی هوایی ارتش دایر گردیده که یکی از موزه های ارزشمند برای مخاطبان است. این موزه سگذشت ورود اولین بالن به ایران تا تاسیس نیروی هوایی و بسیاری جزییات دیگر را به همراه ماکت، نمونه های واقعی از وسائل پروازی، اشیا و وسائل متعلق به خلبانان و درجه داران نیروی هوایی، عکس و نوسته و مستندات متنوع این موزه را به یک موزه پربار تبدیل کرده است. متاسفانه در حال حاضر موزه بازدید عموم ندارد.
  • از دیگر جاذبه های جنگی تهران، شهرک سینمایی دفاع مقدس است که در 5 کیلومتری فرودگاه امام قرار گرفته و در سال 73 افتتاح شد. این شهرک دارای بخشها و لوکیشن های بسیار متنوع مورد نیاز برای فیلم برداری مانند، خط مقدم، ایستگاه صلواتی، مقر فرماندهی، دشت تانک، بیمارستان صحرایی، میدان موانع، لوکیشن بوشهر و لوکیشن های تاریخی جذاب و حتی بازسازی کوچکی از هور را با همه نوع مهمات و ادوات مورد نیاز برای تهیه فیلم و سریال در خود دارد.