گردشگری جنگ استان ایلام

Previous
Next

گردشگری جنگ استان ایلام

استان ایلام واقع در غرب کشور بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را دارد و به دلیل وجود نقاط مهم استراتژیک و نظامی مانند رودخانه ها، کوههایی که به جاده مواصلاتی بغداد-بصره و جاده های شرق عراق مسلط هستند یا میادین نفت و گاز، ماه ها پیش از شروع رسمی جنگ مورد حمله و تجاوز عراق قرار گرفت. با شروع رسمی حمله به ایلام و اشغال بخش هایی از آن گروه های عشایر و مردم که با ابتدایی ترین سلاح ها مثل تفنگ سرپر به یاری اندک ماموران مرزبانی و ژاندرمری حاضر در استان برای حفاظت از مرزها رفته بودند، مانع پیش روی عراق شدند که در ادامه با حضور نیروهایی از سپاه و بسیج مردمی استان ایلام که در قالب ستاد جنگ های نامنظم توسط دکتر چمران فرماندهی می­شد و حمایت بی دریغ هوانیروز، جنگ در جبهه میانی استان ایلام شکل جدی تری به خود گرفت و چهار محور دفاعی علیه پیشروی ارتش عراق تشکیل شد. اولین یگان سرزمینی ایلام از دل همین نیروهای بومی به نام گردان 505 محرم متولد شد که در ادامه و با افزایش بسیج مردم ایلام به مرور تیپ 114 و سپس لشکر 11 امیرالمومنین استان ایلام تشکیل شد که علاوه بر دفاع از استان در 7 عملیات بزرگ خارج استانی هم شرکت کردند. اولین عملیات رسمی و مشترک ارتش، سپاه و بسیج، بالاترین میزان حمله های هوایی، اولین استفاده شیمیایی ارتش عراق علیه ایران، اولین فرمانده شهید جنگ در استان ایلام اتفاق افتادند. در طول جنگ تحمیلی عملیات های مهمی در استان ایلام انجام گرفت که مهمترین آنها مانند ضربت ذوالفقار، فتح المبین که شامل محور شمالی عملیات از دهلران تا فکه شمالی میباشد ، محرم ، والفجر 1و 2و 3 و 6، کربلای 1، عاشورا 1 و 2 ، نصر 2 و 6و قدس است.

تنگه بینا

در میان صخره های موازی ارتفاعات میمک و در شرق روستای گنجوان تنگه ای قرار دارد که محل شهادت قهرمان شجاع هوانیروز و حامی روزهای سخت ایلام است که در طول اجرای عملیات عاشورا مورد حمله دو میگ عراقی قرارگرفت و طی تعقیب و گریز در محدوده ی ارتفاعات تنگه ی بینا هلیکوپتر وی دچار سانحه شد و با برخورد به کوه سرنگون گردید. محل شهادت سرگرد خلبان شهید احمد کشوری در تنگه بینا به یاد دلاوری های وی در کنار مردم ایلام به یادمان تبدیل شده است.

یادمان شهدای ورزشکار چوار

اتفاقی که در تاریخ ورزش جهان بی سابقه بود در زمین فوتبال چوار رخ داد.  به مناسبت دهه فجر بین تیمهای ایلام و چوار مسابقه فوتبالی در حال برگزاری بود که در دقیقه ی 55 بازی هواپیماهای ارتش عراق با حمله به این ورزشگاه و بمباران آن 10 نفر از بازیکنان ، داور و 5 نفر از تماشاچیان را به شهادت رساندند.

شهر مهران

در قسمت جنوب غربی ایلام قرار گرفته است و اولین شهری بود که با وجود دفاع مردم از شهرشان اشغال شد که در جریان آن 250 نفر شهید و مجروح و تعداد زیادی اسیر شدند. مهران در طول جنگ چهار بار توسط ارتش عراق تصرف شد و هر بار با رشادت های نیروهای ایرانی در عملیات هایی مانند کربلای 1و والفجر 3 و 5 باز پس گرفته شد به همین دلیل در طول راه ارتباطی و گوشه و کنار این شهر یادگارهای زیادی از دفاع مقدس مانند تانک و نفربر و جیپ های سوخته و منهدم، ساختمانهای ویران، نخل های سوخته مشاهده می­شود.