گردشگری جنگ استان آذربایجان غربی

استانی با حضور اقوام مختلف از جمله کرد، ترک، ارمنی و آشوری است که در شمال غرب ایران قرار گرفته و از سمت غرب با عراق هم مرز است . در دوران جنگ جهانی اول این استان محل مهاجرت اشوری ها و درگیری شوروی و عثمانی در این استان بر سر منافع خود بودند. قتل عام ارامنه، محاصره و قحطی و بیماری هایی مانند تیفوس که بسیاری از مسیحیان و مسلمانان ساکن ارومیه را کشت از حوادث این دوران در پی اشغال استان است. اوضاع در جنگ جهانی دوم نیز به همین بدی بود. شوروی با حمله از دو نقطه وارد استان شده و با مواجهه با مدافعان ارتشی و مردمی که خود را به گردنه دفاعی رسانده بودند درگیر شدند. امکان حمله هوایی برتری کاملی به شوروی داده و خط فاعی را شکسته و وارد شهر ارومیه شدند و به تیرباران مردم و سربازخانه ها پرداختند.  قحطی و بیماری هم مزید بر علت شده و جان عده بیشتری را گرفت. در زمان جنگ ایران و عراق شهرهایی که بیشترین درگیری مستقیم در آنها رخ داد پیرانشهر، سردشت و اشنویه بودند که والفجر 2، کربلای 2 و 7، نصر 5و7و9 ، قادر و سه کانیان از مهمترین عملیات های انجام گرفته در مناطق جنگی استان آذربایجان غربی بودند. همزمان با شروع جنگ فعالیت گروه های ضد انقلاب در این استان نیز بیش از پیش شد بنابراین زرمندگان در دو جبهه هم با عراق و هم با گروهک ها مجبور به مبارزه بودند.

جاذبه های گردشگری جنگ

نقده

محل یادمان بزرگمرد مبارز، مسیح کردستان، شهید محمد بروجردی است. کسی که پیشنهاد تشکیل پیشمرگان کرد مسلمان را در شورای عالی سپاه مطرح کرد و پس از موافقت مامور تشکیل این سازمان شد. قهرمانی که به همراه یارانش شهر سر پل ذهاب را از خطر سقوط نجات داد و در عملیات زیادی برای مبارزه با گروهک های فعال در کردستان و ارومیه در سمت فرمانده شرکت کرد. فعالیت ها و ایثارگری های محمد بروجردی در حالی که یگان ویژه رزمی برای جنگ های غرب کشور را طراحی و ساماندهی میکرد در برخورد به مین با شهادت به پایان رسید.

یادمان شهید کاظمی

ناصر کاظمی از ابتدای جوانی فعالیت های انقلابی و سیاسی خود را شروع کرد. پش از آشنایی با محمد بروجردی در تهران به توصیه وی برای مبارزه با دشمن به غرب رفت و در سمت فرمانداری پاوه و فرماندهی لشکر به مبارزه با ضد انقلاب پرداخت. یکی از ویژگی هایی که شهید کاظمی را متمایز میکرد تلاش او برای بازگرداندن و هدایت کسانی بود که توسط عوامل عقیدتی گروهک ها فریب خورده بودند. کاظمی با هویت های مختلف بارها در میان گروهک ها و ضد انقلاب ها در حال رفت و آمد بود و با آن ها مذاکره می کرد و حتی موفق به هدایت چند نفری هم شد. شهید کاظمی در سال 61 و در طول مبارزه با گروهک های مستقر در نزدیکی پیرانشهر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و شهید شد.   

یادمان شهید امینی

مهدی امینی فرمانده عملیات سپاه ارومیه بود که فعالیت های سیاسی خود را پیش از انقلاب شروع کرد. از ابتدای جنگ در مناطق عملیاتی جنوب می جنگید اما به درخواست سپاه ارومیه به شهر محل تولدش بازگشته و وظیفه مبارزه با گروهک های ضد انقلاب و دشمن بعثی را به عهده گرفت. سرانجام در سال 60 طی عملیات پاکسازی روستای دارلک و گوگ تپه از حضور گروهک ها شهید شد. یادمان این شهید بزرگوار در مهاباد شهر تاریخی مکریان در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است.