گردشگری ادبی استان یزد

Previous
Next

گردشگری ادبی استان یزد

یزد استانی کویری است که در دل خود مشاهیر بسیاری را پرورانده است. در قرون میانه، یزد مکانی امن برای اهل دانش و فرهنگ قلمداد می‌شد، چرا که در زمان حمله مغول، از خونریزی‌های این قوم در امان ماند و باعث شد این شهر در دل کویر، محلی آرام برای اهالی ادب و حتی صوفیان و دراویش باشد. در سال‌های پایانی دوره ایلخانان و در دوره اتابکان یزد، تعداد زیادی از مشاهیر به این شهر هجرت کردند. این روند تاجایی ادامه داشت که فرهنگ دوست‌ترین حاکم ایران، شاه شجاع از این خطه برخاست.

ناگفته نماند که مردم یزد به واسطه گرایشات مذهبی محکمی که دارند در زمینه ادبیات آئینی نیز همواره جزء پیشتازان بوده‌اند.

جاذبه های گردشگری ادبی یزد

– تنها کتابخانه ثابت گردشگری جهان

این کتابخانه، در ساختمان تاریخی رفیعیان واقع است که مربوط به اواخر دوره زندیه و ابتدای دوره قاجار می‌باشد.

مرمت این بنا و کاربری آن به عنوان کتابخانه گردشگری، فعالیتی ویژه برای شهر یزد به شمار می‌رود. در این کتابخانه که تمامی اجزای آن سنتی است، انواع کتب گردشگری، تاریخ و سایر حوزه‌های توریسم به چشم می‌خورد.

– خانه فرخی یزدی

فرخی یزدی، از شاعران آزادی‌خواه بوده است که به شاعری لب‌دوخته نیز شهرت دارد. چراکه پس از دستگیری‌اش وی را شکنجه و لبانش را بهم دوختند. آرامگاه این شاعر ارزشمند، برای همیشه مخفی مانده است اما درب خانه وی در محله تاریخی شهر، به روی علاقه‌مندان باز می‌باشد.

– زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)

این ساختمان درحقیقت مدرسه‌ای است که به طور تقریبی مربوط به ده قرن پیش می‌باشد و در محله فهادان یزد قراردارد. این بنا توسط عارف نامی، ضیاءالدین حسین رضی ساخته شد. و پس از آن فرزندان وی به تکمیل آن پرداختند.

در برخی منابع تاریخی گفته شده که قدمت بنای این ساختمان، به حمله اسکندر مقدونی می‌‌رسد. در آن زمان از این بنا به عنوان زندان استفاده می‌شده است اما پس از آن کاربری آن تغییر کرده و با عنوان مدرسه مورد بهره‌برداری قرارگرفت.