گردشگری ادبی استان کرمان

Previous
Next

گردشگری ادبی استان کرمان

کرمان به عنوان پهناورترین استان ایران، شاهد تولد و مرگ ادیبان و عارفان نام‌آشنای بسیاری بوده و می‌توان آن را میعادگاه عارفان نامید. زیرا باتوجه به روحیه مهمان نوازی مردمش، همواره پذیرای عارفان و ادبای بی‌شماری بوده که این ویژگی خود عامل پیوند ایرانیان در ادوار متفاوت تاریخی است.

خاطرنشان می‌شود که عرفان و ادبیات عرفانی تأثیر به سزایی در ادبیات فارسی داشته که با نگاهی اجمالی به آثار غزل‌سرایان و قصیده‌سرایان در می‌یابیم؛ شعرا، برای جلا دادن شعر و ملموس کردن آن دست به دامان عرفان خواهند شد.

وجود مقابر، آرامگاه‌ها، کتابخانه‌ها و مدارس متعلق به مشاهیر ادب و فرهنگ این مرز و بوم، خود نشانگر این است که این استان، ظرفیت‌های قابل قبولی برای جذب گردشگران ادبی خواهد داشت.

جاذبه های گردشگری ادبی کرمان

– آرامگاه مشتاقیه

این آرامگاه که به سه گنبدان مشهور است، از ابنیه‌ تاریخی مربوط به دوره‌ی قاجار است.

در آرامگاه مشتاقیه سه گنبد وجود دارد که در واقع هر کدام از این گنبدها مربوط به یک مقبره می‌باشد. دو گنبد با تزیین کاشی‌کاری که یکی متعلق به مقبره‌ی مشتاق علی‌شاه و دیگری متعلق به مقبره‌ی کوثر علی‌شاه همدانی است. گنبد آجری در این آرامگاه نیز به شیخ اسماعیل هراتی تعلق دارد.

– آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی

آرامگاه شاه نعمت الله ولی (عارف نامی) که در ۴۲ کیلومتری جنوب کرمان در شهر ماهان در استان کرمان قرار دارد.

مقبره شامل سه حیاط و ساختمان های اطراف آن است که بر روی یک محور مرکزی احداث شده اند.

این عمارت شاهکاری از هنر معماری شش قرن اخیر با تلفیقی از فضای معماری مقبول و باغ سازی بسیار فرح انگیز و صفائی عارفانه است.

– مقبره آخوند (گنبد آخوند یا گور آخوند)

آرامگاه محمد شهید کوهبنانی (هدایت علی شاه کوهبنانی) می‌باشد که از فضلای زمان خود بوده که در کوهبنان متولدشده است. اهالی کوهبنان این مکان را خاک آخوند می‌نامند. 

بقعه به صورت هشت‌ضلعی با ابعاد چهار متر که ورودی گنبد خانه آن در سمت غرب تعبیه‌شده است و تمام 12 ضلع بیرونى، 12 اتاقک دارند که چهار تاى آن‌ها مدخل بقعه می‌باشد. بقعه هشت‌ضلعی با اضلاع دو متری و ارتفاع چهار متری است که به همین شکل بر بالاى آن از داخل و بیرون تکرار و گنبد شلجمى شکل مزار را ایجاد کرده‌اند.