گردشگری ادبی استان کرمانشاه

Previous
Next

گردشگری ادبی استان کرمانشاه

کرمانشاه از اولین مناطق زیستگاه بشری است، در دوره­ مادها، هخامنشیان، سلوکیان و اشکانیان از مراکز مهم حکومتی و مورد توجه پادشاهان بوده و در دوران اسلامی نیز در زمان عباسیان، پس از آن صفویه و قاجاریه اهمیت و اعتبار فراوان یافته است.

کرمانشاه را خطه باورها و اندیشه­های باستانی دانسته­اند، خطه اسطوره­هایی که پایه فرهنگ حماسی ایران است و شاهنامه­های کردی گواه این ادعاست. اسطوره­ها و فرهنگ ایران باستان هنوز در کرمانشاه زنده است زیرا این حماسه­ها اغلب گفتاری و کمتر نوشتاری نسل به نسل همچنان روایتگری می­گردد.)خسرو و شیرین)

این استان همچنین در داستان‌نویسی منطقه غرب ایران، نقشی پررنگ و پویا دارد و می‌توان آن را زادگاه داستان نویسی اقلیمی نامید.

جاذبه های گردشگری ادبی کرمانشاه

– مجموعه تاریخی بیستون

مجموعه‌ی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. قداست کوه بیستون، شرایط مطلوب آب و هوایی و قرارگیری بر سر راه‌های مهمی از جمله جاده ابریشم، باعث شد تا پادشاهان و فرمانروایان بسیاری به این منطقه توجه کنند و آثار و یادگارهای بی‌بدیلی در دل و دامنه‌ی این کوه به یادگار مانده است.

این محوطه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی ۲۸ اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته‌ی داریوش نیز در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است. این اثر مربوط به دوره ی هخامنشیان است.

– موزه خط و کتابت

تیکه بیگلربیگی در بافت کهن شهر کرمانشاه در محله قدیمی فیض‌آباد قرار دارد. این تکیه در زمان قاجارساخته شده است. تکیه بیگلربیگی آیینه‌کاری منحصربه‌فردی دارد و از این نظر در میان تکیه‌های شهر کرمانشاه بی‌نظیر است. در سمت غربی حیاط تکیه، تالار آیینه‌کاری بزرگی ساخته شده که به حسینیه معروف است. این تالار با تزیینات عالی و کتیبه‌هایی که مربوط به دوران مظفرالدین شاه است تزیین شده است. در دو طرف دیگر این تالار، اتاق وسیع مهمانخانه بیگلربیگی قرار دارد. تکیه بیگلربیگی امنون به عنوان موزه خط و کتابت کرمانشاه، پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان است. همچنین اسناد قدیمی مربوط به خانواده بیگلربیگی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

این بنای زیبا در محله قدیمی فیش آباد کرمانشاه واقع شده است. این تکیه در دوره قاجار توسط عبدالله خان بیگلربیگی ساخته شده و یکی از جاذبه های آن آینه کار ایوان اصلی بناست.

 در این بنا علاوه بر جذابیت معماری خاص دوره قاجاریه می توان از موزه هایی که در داخل آن ایجاد شده بهره برد. موزه خط و کتابت که از کم نظیرترین آثار در آن استفاده شده است و موزه پارینه سنگی و انسان شناسی کرمانشاه که آثار پیش از تاریخ آن را در کمتر جایی از موزه های دنیا می توان دید در این مجموعه قرار دارد.