گردشگری ادبی استان مازندران

Previous
Next

گردشگری ادبی استان مازندران

تاریخ ادبیات مازندران، به ویژه نظم، پیشینه‌ای بیش از هزارسال دارد. همچنین پیشینه نثر طبری، به قبل از اسلام می‌رسد. از سده‌های هشتم و نهم کتب فراوانی به زبان مازندرانی به جا مانده، از این رو می‌توان آن را جزء قدیمی‌ترین زبان‌های ایران دانست. مازندران امروز، بخشی از خطه طبرستان و حکومت تورانیان است که در متون تاریخی و همچنین شاهنامه از آن بسیار نام برده شده است.

مازندران در دوران معاصر نیز از اهمیت ویژه‌ای در ادبیات فارسی برخوردار است چرا که سبک شعر نو (نیمایی) در این منطقه ابداع شد سبکی که برخلاف سبک‌های پیشین دارای وزن و قافیه مشخصی نیست و شعرا را در بند عروض و قافیه قرار نمی‌دهد.

خانه نیما یوشیج

نیما یوشیج با نام اصلی علی اسفندیاری، از شعرای معاصر ایران و مشهور به پدر شعر نو فارسی می‌باشد. وی با آگاهی کامل، بنیادها و زیربنای شعر کلاسیک فارسی را به هم ریخت و شعر و سبکی نو آفرید.

خانه این شاعر نامدار، در یوش واقع شده است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد.

آرامگاه میر حیدر آملی

مقبره میرحیدر آملی، در سده 9 هجری قمری و در آمل بنا گردیده است. این بنا را می‌توان به عنوان یکی از نمادهای معماری آرامگاه‌سازی در ایران دانست.

بهاءالدین سید حیدر بن علی بن حیدر معروف به شیخ حیدر آملی، عارف و صوفی و همچنین مفسر شیعه دوازده امامی بوده است که در قرن هشتم می‌زیسته.

این آرامگاه به سید سه تن نیز شهرت دارد چرا که براساس متن کتبیه می‌گویند که در این گور علاوه بر میرحیدر، جد ابوالقاسم رویانی آملی نیز دفن است و همچنین عالم دیگر به نام عزالدین آملی نیز در این خاک دفن گشته است.