گردشگری ادبی استان سمنان

مگر می‌شود از ادبیات و عرفان ایران عزیزمان بحثی به میان باشد و نام استان سمنان درمیان نباشد؟

این سرزمین کویری همواره خواستگاه عرفا و مشاهیر به نام و بسیار تأثیرگزار در ادبیات کشور بوده است. ادبیات سمنان تأثیرگرفته از ادبیات مازندران و خراسان است و می‌توان سمنان را از نقاط عطف تعالیم عرفانی دانست؛ چراکه عارفان بلند مرتبه‌ای در این خطه زیسته‌اند.

جاذبه های گردشگری ادبی

– آرامگاه ابن یمین فریومدی

ابن یمین از شاعران معروف قرن هشتم هجری قمری است که در سرودن قصیده، غزل، ترکیب‌بند و قطعه، تبحر داشته است. مقبره اش در نزدیکی شهرستان میامی، روستای فریومد، از توابع استان سمنان قراردارد. این روستا، دارای قدمت تاریخی و همچنین طبیعتی بسیار زیبا است، از این رو، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

معماری این بنا به گونه‌ای است که مانند گل باز شده و مزار شش‌گوش داخل آن به سان پرچم گل خودنمایی می‌کند.

– آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی

علاءالدوله، از صوفیان بزرگ سده هفتم و هشتم قمری است. مقبره وی در روستای صفی‌آباد سمنان واقع است. این خانقاه از مراکز مهم گردآمدن عرفا، ادیبان و شعرا بوده  و برای آن اهمیت بسیاری قائل می‌شده‌اند، چرا که در آن دوران حکما و فرمانروایان احترام ویژه‌ای برای عارفان قائل بوده‌اند بالاخص علاء‌الدوله سمنانی؛ لذا می‌توان این مکان را با نام قبله‌گاه فکری عرفا و دانشمندان عنوان کرد.

در تذکره الشعرا به قلم دولت‌شاه سمرقندی، ذکر شده است که خواجوی کرمانی مدت‌ها در این خانقاه می‌زیسته و برخی نیز جمع‌آوری دیوان اشعار علاءالدوله سمنانی را به این شاعر گران‌قدر نسبت داده‌اند.

معماری این ساختمان مربوط به همن قرن‌های هفتم و هشتم بوده است که به علت نداشتن استحکام کافی رو به ویرانی رفت اما با همت میراث فرهنگی بخش‌هایی از آن بازسازی گردیده است.

– آرامگاه بایزید بسطامی

ابويزيد طيفور عيسي بن آدم بن عيسي علي بسطامي از مشهورترین عارفان کشورمان ایران است و به دلیل اعتبار و رتبه‌ای که دربین عرفا و دانشمندان دارد، لقب سلطان‌العارفین را با خود یدک می‌کشد. جد وی، سروشان، از زرتشتیان منطقه بسطان بوده است که بعدها به اسلام گرایش می‌یابد.

آرامگاه‌ بایزید، مهمترین بنای تاریخی شهر بسطام است. مجموعه آرامگاهی که بایزید در آن دفن است، از آن دسته آرامگاه‌های بدون نظمی است که قدیمی‌ترین اثر آن ممکن است به سده سوم تا پنجم متعلق باشند، اما به طور قطع بخش‌های بسیاری از آن در دوران ایلخانیان بنا شده است.

این مجموعه در مرکز شهر بسطام واقع شده است و در نزدیکی آن مسجد جامع و مدرسه شاهرخیه قرارداشته است.

Previous
Next