گردشگری ادبی استان خراسان رضوی

Previous
Next

گردشگری ادبی استان خراسان رضوی

خراسان رضوی، شاهد رشد بسیاری از مشاهیر ادبی ایران زمین بوده است. در ارتباط با ادبیات و سابقه تاریخی آن در خراسان رضوی، همین بس که نام توس و مشاهیر برخاسته از آن خاک را به یادآوریم. زیرا پرچمدار ادبیات حماسی ایران، فردوسی حکیم، در این زمین خفته است. از توس که بگذریم به نیشابور می‌رسیم که عطر رباعیات، غزلیات و نثرهای فاخر عطار نیشابوری در جای‌جای آن به مشام می‌رسد؛ همچنین شهر سبزوار را محل جنگ ایرانیان و تورانیان در داستان­های اساطیری شاهنامه دانسته­اند. لذا می‌توانیم خراسان را یکی از قطب‌های مهم گردشگری ادبی ایران بنامیم.

جاذبه های گردشگری ادبی

  • آرامگاه شیخ احمد جامی

احمدبن‌ابوالحسن جامی نامقی ترشی‌زی مشهور به شیخ احمدجامی، از عارفان و شاعران مشهور قرن پنجم و ششم هجری قمری مقارن با دوره سلجوقیه است.

 آرامگاه شیخ احمد جامی، در شمال غربی شهرستان تربت جام در كنار مقبره و مسجد خواجه عزیزالله در محله‌ای به نام سعدآباد واقع شده است. زمان تقریبی این اثر به سده‌های نه تا دوازده برمی‌گردد.

این بقعه در واقع مجموعه‌ایست متشکل از بخش های مختلفی چون: مقبره شیخ احمد، ایوان، گنبدخانه، مسجد كرمانی، گنبد سفید، مسجد عتیق، مدرسه امیرجلال‌الدین فیروزشاهی و مسجد جامع نو. مرقد شیخ احمد به طور مرتفع در فضایی باز بنا شده و با مصالح آجر و گچ به شیوه‌ای خاص از سطح محوطه بالا آمده است که همین حالت توجه را به خود جلب می‌کند.

مزار دارای دو سنگ به صورت افراشته است كه اولی لوح اصلی است كه بالای سر قرار گرفته و دارای تزئیناتی همچون گل، برگ و آرایه‌های گیاهی است و دومی در پایین مزار است كه در طرفین، آراسته به كتیبه است.

آرامگاه جامی، در سال 1310 به ثبت آثار ملی ایران رسید.

  • آرامگاه فردوسی 

ابوالقاسم فردوسی طوسی، بزرگ‌ترین شاعر حماسه‌سرای ایران است که در سده‌های چهارم و پنجم هجری، هم‌زمان با سلسله‌های سامانیان و غزنویان، می‌زیسته است. فردوسی را مشهورترین شاعر پارسی‌گوی می‌شناسند و می‌توان اورا حکیم سخن نامید. شاهنامه، اثر ارزشمند وی، از بزرگ‌ترین مکتوبات ادبیات کهن پارسی است.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در میان باغی به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال مشهد واقع شده است.گفته می‌شود که این بنا در زمان پهلوی طراحی و ساخته شد. ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی و موزه توس الهام گرفته از شیوه معماری هخامنشی به ویژه آرامگاه کوروش هست. اشعاری از حکیم بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده است که معرف اندیشه و شخصیت وی است. در بخش‌هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی نصب شده که نمایش دهنده صحنه هایی از روایات شاهنامه هستند.

ناگفته نماند که سنگ مزار شاعر نامی معاصر، مهدی اخوان ثالث نیز در درجوار آرامگاه حکیم فردوسی واقع شده است.

آرامگاه فردوسی، در سال 1342 به فهرست آثار ملی ایران پیوست.

  • آرامگاه ملاهادی سبزواری

هادی سبزواری یکی از شاعران، عالمان و اندیشمندان برجسته در زمینه علوم و فلسفه اسلامی بود که در سده سیزده هجری قمری می‌زیسته است. وی که در شعر از تخلص «اسرار» استفاده می‌نمود، غزلیاتی در زمینه عرفان سروده است.

 مقبره این عالم برجسته که آن را «آرامگاه اسرار» نیز می‌نامند، درشهر سبزوار واقع شده است و قدمت آن به دوران قاجاریه بازمی‌گردد. طراحی داخلی این آرامگاه چلیپایی شکل است. وجود یک گنبد فیروزه‌ای رنگ و استفاده از کاشی کاری‌هایی رنگارنگ بر زمینه لاجوردی از عواملی هستند که در زیباسازی بنای آرامگاه نقش مهمی دارند.

آرامگاه ملاهادی سبزواری،در سال 1355 به ثبت آثار ملی ایران رسید.