استان کهکیلویه و بویراحمد

 

کهکیلویه و بویراحمد با مساحتی بالغ بر 16264 کیلومتر مربع از استان‌های لر نشین ایران به مرکزیت شهر یاسوج است. این استان یک درصد مساحت کل ایران را شامل شده ولی یک سوم ذخایر نفت و گاز کشور را در خود جای داده است. شصت درصد مساحت استان را جنگل تشکیل داده است.

کهکیلویه و بویراحمد در ابتدا بخشی از استان فارس بوده، پس از آن به استان خوزستان الحاق شد. به گونه ای که در سال 1342 بخشی از استان کهکیلویه و بویراحمد فعلی در فارس و بخشی دیگر در خوزستان بود، نهایتا در سال 1355 به استانی مستقل تبدیل می گردد. کهکیلویه و بویراحمد با استان های چهارمحال و بختیاری از شمال، اصفهان از شرق، فارس از جنوب شرقی، بوشهر از جنوب و جنوب غربی و خوزستان از غرب همسایگی دارد.

جمعیت استان کهکیلویه و بویراحمد طبق سرشماری سال 1395، 713052 نفر برآورد شد. نود درصد جمعیت استان را قوم لر تشکیل می دهد.

چند وجه تسمیه برای قسمت اول نام این استان نقل شده که به دو مورد معتبرتر آن اشاره خواهیم داشت:

1-گیلویه فرزند یکی از سرداران ایرانی بوده که به دلیل قیام و رشادت هایش در مقابل مهاجمین منطقه، کوه های محل قیام او را کوه گیلویه نامیده اند. امروزه به صورت معرب کهکیلویه خوانده می شود.

2-کیلویه به معنای زالزالک وحشی است و علت را وجود زالزالک فراوان در منطقه می دانند.

قسمت دوم نام این استان نیز برگرفته از نام ایل قدرتمند بویراحمد است.

در دوران باستان این استان قسمتی از ایالت انشان (انزان) حکومت عیلام بوده و قدمت سکونت در آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می رسد.

 

انواع گردشگری موضوعی استان کهکیلویه و بویراحمد

انواع گردشگری موضوعی استان کهکیلویه و بویراحمد عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید