استان البرز

استان البرز با مساحتی بالغ بر 5833 کیلومتر مربع به مرکزیت شهرستان کرج، در جوار استان تهران قرار گرفته است. البرز کوچکترین استان ایران به لحاظ وسعت محسوب می شود. همسایگان آن عبارتند از: از شمال استان مازندران، از شرق استان تهران، از جنوب استان مرکزی و از غرب استان قزوین. در سال 1389 طی تصویب مجلس شورای اسلامی، استان البرز به عنوان سی و یکمین استان ایران معرفی شد که نام آن از رشته کوه البرز اقتباس شده است.

براساس سرشماری سال 1395 جمعیت البرز 2712400 فرد برآورد شد، که ترکیبی از اقوام فارس، ترک، کرد، گیلکی، مازنی و… هستند.

استان البرز در منطقه رشته‌های کوه‌های البرز غربی قرار گرفته؛ از این رو از آب و هوای متعادلی برخوردار است. اقلیم مناسب البرز، محل مناسبی برای پرورش انواع گل فراهم آورده؛ تاجایی که پرورش گل در این منطقه با مدرن‌ترین روش‌های ممکن درحال انجام است. گل‌های رزی که در این استان پرورش می‌یابند، به کشورهایی نظیر تاجیکستان، گرجستان و عراق نیز صادر می گردد.

از اینها گذشته، بهره‌مندی از جاذبه‌های طبیعی نظیر چشمه‌ها و رودخانه‌ها، پوشش گیاهی و جانوری متنوع ، استان البرز را به یکی از مقاصد مهم طبیعت گردی ایران تبدیل کرده است.

استان البرز به جهت قرارگیری در مسیر شاهراه های ایران، در دوره های مختلف تاریخی به ویژه پس از حمله مغول و صفویه، جایگاه ویژه ای یافت. در این زمان کاروان‌سراها، پل‌ها و قلعه‌هایی در حاشیه این جاده احداث شد و کرج هویتی تازه پیدا کرد.

 

انواع گردشگری موضوعی استان البرز

انواع گردشگری موضوعی استان البرز عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید